Artigeardit tæver sine danske kolleger. Og en regulær verdensstjerne.
Rapperens 'Længe leve' brager direkte ind på albumchartens førsteplads. Interessen er så stor, at alle pladens ti sange er på singlelistens top 40, og tre af dem er sågar i top 5.
Artigeardits forrige album, 'Held & lykke med at komme hjem', der udkom i maj 2021, tog også førstepladsen og er i denne uge på top 40 for 76. gang.
Ud over 'Længe leve' er Sam Smiths 'Gloria' albumchartens anden store nyhed, men den engelske megastjerne, som har en udsolgt koncert i Royal Arena i april, skuffer på 14.-pladsen.
'Gloria' er nummer et i blandt andet Storbritannien, Australien og Irland, mens det er nummer syv i USA.
Lukas Graham gik planmæssigt ind på førstepladsen herhjemme i sidste uge med '4 (The Pink Album)', der allerede dumper ned som nummer otte. Det var vist ikke planen.
Verdenshit topper igen
Miley Cyrus' massive verdenshit 'Flowers' er på singlechartens førsteplads for tredje uge i træk.
Tessa er ude af top 40 efter en enkelt uge med 'Betalt', der er udsendt i samarbejde med Lamin og Benny Jamz.
Suspekt misser listen med den knap syv minutter lange 'Pariz', men billetsalget til trioens show i Parken i september ser ud til at gå anderledes godt - der er udsolgt på plænen.
Medina har haft svært ved at gøre sig gældende på top 40 de senere år. Hendes nye udspil, 'Lidt endnu' med D1MA, debuterer imidlertid på 11.-pladsen.
På hitlisten.nu ses den aktuelle danske singlechart og albumliste, der medregner streaming samt fysisk og digitalt salg.
Swan Lee er i betragtning til albumlisten i næste uge med 'The Garden', som er popbandets første udspil siden 2004.