Annonce:
Annonce:

Flop på Roskilde: Hovednavn svigter

I løbet af tre måneder har Foo Fighters ikke solgt kæmpefestivalens 5000 endagsbilletter

Dave Grohl brækkede benet i sommeren 2015, men det afholdt ikke Foo Fighters' frontmand fra at optræde. Foto: AP
Dave Grohl brækkede benet i sommeren 2015, men det afholdt ikke Foo Fighters' frontmand fra at optræde. Foto: AP
Annonce:
Følg Musik
Følg DK MusikNYT

Foo Fighters har været et af de seneste års mest efterspurgte festivalnavne i Danmark.

Til sommer kommer Foo Fighters endelig på Roskilde Festival, men rockbandets koncert er tilsyneladende ikke et tilløbsstykke.

Foo Fighters dropper Danmark

De 5000 endagsbilletter til fredag 30. juni, hvor hovednavnet spiller på Orange Scene, er i hvert fald stadig ikke solgt nøjagtigt tre måneder efter, Roskilde offentliggjorde, at Dave Grohls orkester står øverst på plakaten for 2017.

Det er Foo Fighters' eneste koncert i Skandinavien den kommende sommer.

Der er også fortsat endagsbilletter til Roskildes øvrige dage. The Weeknd er topnavn onsdag 28. juni, mens Arcade Fire spiller lørdag 1. juli.

Sælger primært partoutbilletter
Roskildes programchef Anders Wahrén siger følgende til Ekstra Bladet:

Annonce:

- Det generelle billetsalg ligger i øjeblikket over sidste års niveau, hvor vi endte med udsolgt i alle kategorier, dvs. både partoutbilletter og endagsbilletter - endda historisk tidligt. Det er primært partoutbilletterne, som vi sælger i øjeblikket.

- Vi har offentliggjort 70 navne ud af 175, så vi er tilfredse med billetsalget og forventer, at der kommer ekstra fart på salget, når vi offentliggør plakaten og kunstnernes spilledage i april.

- Vi kan tydeligt mærke, at navne som The Weeknd og Foo Fighters trækker i dem af vores gæster, som køber til en hel uges festival, og vi har bevidst ikke gjort noget særligt for at sælge endagsbilletter.

- Men det kan da godt ses på tallene, at det er populære navne, som helt sikkert også kommer til at tænde de røde lamper ved endags-billetskrankerne, når vi får løftet sløret for, hvem der ellers spiller henholdsvis onsdag med The Weeknd og fredag med Foo Fighters.

Endagsbilletter til Paul McCartneys optræden på Orange i 2015 røg på fem dage, mens der var 'udsolgt' til The Rolling Stones på to dage året før.

Endelig: Festival scorer superband

Roskildes Festivals konkurrent NorthSide i Aarhus kunne i starten af februar melde udsolgt af alle endagsbilletter til sommerens festival, hvor blandt andre Radiohead, Frank Ocean og Run the Jewels optræder.

NorthSide vil ikke oplyse, hvor mange endagsbilletter, der blev sat til salg, men festivalen bekræfter overfor Ekstra Bladet, at antallet er mindre end Roskildes 5000 daglige.

Red Hot Chili Peppers trak masserne til Orange Scene som hovednavn i 2016. Foto: Per Lange
Red Hot Chili Peppers trak masserne til Orange Scene som hovednavn i 2016. Foto: Per Lange
 

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*

DAGENS EB+

Annonce:
Selv ikke en prins kan få det hele
Annonce:

Mystisk mordkomplot

Annonce:
Annonce:
Annonce: