Sebastian kalder sit nye album ’Hun nåede at klappe hunden’.
Kommercielt er der ikke meget at klappe af.
Pladen gik ind på 7. pladsen i sidste uge, men falder allerede helt ud af top 40.
Udbrændt: Sebastian med gangstativ
Sebastian plejer at have et betydeligt større publikum til sine udgivelser, og forgængeren, ’Sange til drømmescenariet’, fra 2017, nåede førstepladsen og holdt en måned på listen.
Veteranens karriere fik et opsving, da han i 2015 medvirkede i tv-programmet ’Toppen af poppen’.
Oh Land skuffer
Billie Eilish er tilbage som nummer 1 med debuten ‘When We All Fall Asleep, Where Do We Go?’, der tilbringer sin anden uge helt i top.
Sivas’ ’Contra’ indtog førstepladsen den forgange uge, men må nu nøjes med andenpladsen.
Icekiids ep ’Stamina SZN’ er ugens højest placerede nyhed som nummer 8.
Oh Land dumper ind på 35. pladsen med ’Family Tree’.
Pinks ’Hurts 2B Human’ er nummer 1 for anden uge i træk i Storbritannien, men i Danmark falder den fra nummer 16 til 38. Verdensstjernen giver stadionkoncert i Horsens 7. august.
Vampire Weekend erobrer førstepladsen i hjemlandet USA med ’Father of the Bride’, der opnår en andenplads i Storbritannien. Albummet er slet ikke på den danske top 40. Gruppen er blandt hovednavnene på sommerens Roskilde Festival.
Se den aktuelle danske albumliste og singlechart på hitlisten.dk
På singlelisten tager Lil Nas X sin fjerde uge som nummer 1 med monsterhittet ’Old Town Road’, der har været på førstepladsen i mere end et dusin lande.