Tivoli lukker dørene til Kim Larsen-koncert
Selvom regnen silede ned over Tivoli fredag aften, så blev der gået til fadbamserne, da Kim Larsen spillede foran omkring 30.000 gæster i forlystelsesparken i det centrale København.
Når der kommer noget ind, skal der som bekendt også noget ud. Og det var lidt af et problem i den gamle have.
Allerede før koncerten var der så mange mennesker i Tivoli, at det var stort set umuligt at bevæge sig hen mod et toilet. Nåede man endelig derhen, så satte køen blæren på en alvorlig prøve.
- Jeg besluttede mig for at tisse af inden koncerten startede, da det er umuligt at komme ud af folkemængden, når koncerten først er startet. Køen til toiletterne tog så 30 minutter af min tid, skriver Sabrina Revsbæk i en mail til Ekstra Bladet.
Hun var en af de heldige, der nåede ind i Tivoli, før portene blev klappet i, fordi parken var proppet til bristepunktet.
Larsen lukkede Tivoli: Han anede det ikke
Det var dog langt fra alle, der som Sabrina Revsbæk havde tålmodighed til at stå i kø for at komme af med vandet.
- Jeg så flere mænd, der tissede i de krus, de havde drukket øl af. Så satte de bare de tis-fyldt plastikkrus på jorden. Men folk dansede jo, så krusene væltede og tissen sjaskede ud. Det var virkelig ulækkert og der stank af kloak, fortæller Bettina Degnebolig, der var i Tivoli med seks venner i aftes.
Men det var ikke kun mændene, der brugte alternative toiletter.
- Jeg så en kvinde, der satte sig bag en af blomsterkrukkerne for at tisse. Så stod hendes mand og forsøgte at dække lidt, hvilket ikke virkede så godt, fortæller hun med et grin.
- Jeg var faktisk ret rystet over folks opførsel. Det var jo ikke Roskilde Festival, siger Bettina Degnebolig, der dog gik fra Tivoli med et stort smil om munden.
Larsen-koncert i mudderpøl: Tivoli svarer på kritik
- Det var en sindssyg fantastisk koncert. Tænk, at Kim Larsen trods sin alder stadig kan synge, som da han var ung. Det var en fed fed oplevelse. Han er virkelig en folkehelt, siger hun.
Gik man glip af Kim Larsen i Tivoli i aftes, er der en mulighed for at høre ham i dag. Larsen spiller på Store Scene på Vig Festival i aften klokken 21. Der er stadig billetter til salg.