Der blev ikke lyttet til meget andet end Ukendt Kunstner fredag.
Det må være konklusionen, hvis man kigger på Spotifys dagligt opdaterede topliste. Den viser nemlig, at samtlige 11 numre på toppen af listen er de 11 sange, som Ukendt Kunstner udgav samme dag.
Altså er der ikke én eneste sang, der er aflyttet mere end den mindst aflyttede sang på gruppens nye album.
Gruppen brød igennem i 2013, da de udgav nummeret 'Neonlys', og de indtog faste pladser på hitlisterne i årene efter med sange som 'Fucking nummer' og 'Stein Bagger'.
Men i 2016 gik duoen hver til sit, og Hans Philip har i mellemtiden haft stor succes som solo-kunstner, hvor han har høstet lutter gode anmeldelser for sin seneste turné, der blandt andet bød på rekordmange koncerter i Vega.
Fredag kom overraskelsen dog, da duoen kunne fortælle, at de genopstår, og at de i øvrigt var klar med et nyt album, 'Dansktop', som altså nu brager ind på hitlisten.
Vedvarende rygter
Kort efter offentliggørelsen af det nye album begyndte der at svirre rygter om det genopståede band.
Roskilde Festival har nemlig et fuldt program, hvor den allersidste koncert på Arena-scenen dog fortsat fremgår som 'TBA' - altså endnu ikke afsløret.
Derfor opstod rygterne hurtigt om, at det naturligvis er Ukendt Kunstner, der skal udfylde den plads.
Ekstra Bladet spurgte fredag Roskilde Festival, om det er tilfældet, men de er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.