De fleste gør alt for at optimere deres numre til imødekommende hits. Jennifer Herrema er ikke som de fleste.
I en ganske produktiv og vildt fascinerende karriere har amerikaneren med først Royal Trux, siden RTX og nu Black Bananas afveget markant fra normen, og outsideren fortsætter kompromisløst med at ødelægge sine chancer for kommerciel succes.
Kunstnerisk er ’Electric Brick Wall’ dog endnu en triumf for furien.
Hvem fanden er Black Bananas?Herremas musikalske fundament er klassisk rock’n’roll, men det fucker hun med i nærmest forrykt grad denne gang, hvor elementer fra fedtet funk og syntetisk R&B tager overhånd i en selv for hendes ekstreme standard nærmest uigennemtrængeligt kompleks og glinsende futuristisk produktion.
Enestående hjerneblæser’Dope on an Island’ hedder et af adskillige overgroovy numre, og det lyder vitterligt som om, hun har siddet i en opiumshule på en øde ø og udtænkt dette forrygende vanvid, der skyder ånden fra George Clinton, Prince og The Rolling Stones’ eksperimenterende storhedstid langt ind i fremtiden.
Hits for freaks.