Surprise!
Red Hot Chili Peppers har offentliggjort, at guitarist John Frusciante gør comeback i det amerikanske succesband.
Red Hot Chili Peppers som grøn peber
Samtidig har gruppen sagt farvel til Josh Klinghoffer, der har spiller guitar for hitmagerne de seneste ti år.
Red Hot Chili Peppers bringer nyheden på Instagram og erklærer, at det er med 'med fulde hjerter' og 'begejstring', de igen byder John Frusciante velkommen.
Problemer med stoffer
Guitaristen var medlem af gruppen fra 1988 til 1992 og 1998 til 2009. Han medvirkede på blockbusters som 'Blood Sugar Sex Magik', 'Californication' og 'By the Way'.
John Frusciante optrådte på Roskilde Festivals hovedscene, Orange, da Red Hot Chili Peppers i 2007 gav en særdeles udskældt koncert.
Flea forklarer fiaskoen på Roskilde
Musikeren har kæmpet med afhængighed af stoffer i store dele af karrieren.
Han har udsendt en lang række soloplader. Red Hot Chili Peppers' seneste album er 'The Getaway' fra 2016.
Bandet har annonceret koncerter i USA og Europa i foråret og sommer, men der er foreløbig ingen danske datoer.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.