I en lang udsvævende karriere har Ozzy Osbourne prøvet lidt af hvert, når det gælder både rock og sex, så det er med en vis erfaring, at ikonet fra Black Sabbath nu afgør det klassiske spørgsmål om, hvad der er bedst.
- Der er ikke noget som en god rock’n’roll-koncert. Det er det bedste, når alt falder på plads, og stemningen er den rette. For mig er et godt rock’n’roll-show bedre end sex.
Sådan udtaler Ozzy Osbourne til det amerikanske kultursite Consequence of Sound
Legenden fra Birmingham mener dog ikke, at rock’n’roll er, hvad den har været:
- Ingen kan deres håndværk længere. Jeg mener, der var ingen, der sagde til mig, ’Gør dit og gør dat!’. Udover min kone naturligvis. Men nu om stunder, så går du til danseundervisning før, du lærer at synge.
Ozzy Osbournes mangeårige hustru og manager, Sharon Osbourne, har endnu ikke kommenteret husbondens udmelding om hverken dit eller dat.
Gendannede Black Sabbath proklamerede tidligere på året, at de agter at følge op på sidste år succesfulde comebackalbum, ’13’.
Ozzy Osbourne, der fylder 66 i starten af december, er aktuel med endnu en opsamling fra solokarrieren, ’Memoirs of a Madman’.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.