CALIFORNIEN (Ekstra Bladet): Rockfans fra Australien, Europa og overalt i USA er fløjet til Californien for at opleve blandt andre The Rolling Stones, Bob Dylan, Paul McCartney og The Who på weekendens historiske legendefestival Desert Trip.
I en festivalbus fra lufthavnen i Los Angeles til Coachella Valley, hvor Desert Trip finder sted, sidder tre gråsprængte gutter og deler bramfrit ud af deres oplevelser fra et langt liv med rock’n’roll.
Billethajer brænder nallerne på superfestival
De prøver ihærdigt at overgå hinandens historier om udskejelser på LSD og kokain, og der er ikke den legendariske koncert med Grateful Dead eller Eric Clapton, som d’herrer ikke var backstage til.
Den mest højrøstede er 59-årige Johnny, der lige er landet fra New York:
- Jeg har set Stones 60 gange. Første gang var i 1972, forklarer den pensionerede børsmægler fra Wall Street.
Siddeplads til 11.000 kroner
Johnnys koncert nummer 61 med heltene bliver dog noget helt særligt, forventer han:
- Desert Trip er et fænomenalt koncept. Det kommer vi kun til at opleve én gang. Festivalen er gearet til min aldersgruppe og folk med penge. Faciliteterne og maden er i top. Der bliver ikke noget med at vælte rundt i mudder som på Woodstock, smiler Johnny.
Newyorkeren regner med at spendere op mod 20.000 kroner på oplevelsen. Alene Johnnys siddeplads tæt på scenen har kostet ham 11.000 kroner:
- Ja, billigt er det ikke. Men det er en hel unik begivenhed. Hvis man har råd, så har man råd. Det er som alt andet her i livet. Alle vil gerne have en Jaguar, men det er de færreste, der har en.
Stones tilbage til blues-rødderne
Amerikanske medier anslår, at arrangørerne bag Desert Trip har brugt 100 millioner dollars på at realisere festivalen. Det vurderes, at bruttoindtægterne nærmer sig 150 millioner dollars svarende til en milliard danske kroner.
- Stones skal have tre millioner dollars for bare at stå ud af sengen! udbryder Johnny med en blanding af begejstring og foragt. Mest begejstring.
The Rolling Stones spiller på Desert Trip lørdag morgen dansk tid. Bob Dylan er opvarmning.
Læs anmeldelsen på eb.dk/musik lørdag formiddag