De hedder som bekendt Sort Sol. Ikke Gul Sol.
Alligevel var mørkemændene programsat i aftensolen på Heartland, hvor de trods alt andet end gunstige forhold formåede at spolere festivalens picniclignende harmoni.
Sådan da.
Vores bedste band var ikke godt nok
Efter en ret famlende begyndelse med to genstarter af ’…Like a Trance Like…’ på grund af tekniske problemer fik Sort Sol fat i form af en snerrende version af ’Dog Star Man’.
Og det var ærlig talt befriende at blive rusket i Egeskov Slots parkareal, hvor det eneste element af fare er risikoen for at glide i en østers og ende i voldgraven.
Det virkede umiddelbart lidt naivt, at de genopstandne legender spillede flere abstrakte numre fra det aktuelle comebackalbum, ‘Stor langsom stjerne’, men kunsten klarede sig bedre end frygtet uden dog at sætte afgørende aftryk.
Mod slut borede Sort Sol kniven i Heartland med ’A Knife for the Ladies’, ’Siggimund Blue’ og ’Shaheeba Bay’, og det føltes som et tiltrængt chok til systemet.
Sort Sol inden solen går ned giver mening som solbadning om natten, men ikke desto mindre svitsede veteranerne en festival, hvor vågeblus og hvilepuls er dagens orden.
Tak rock.