Annonce:
Annonce:

25 milliarder: Deprimerende

Debatten om gassen i Nordsøen raser. Flere venstrefløjspartier synes ikke, vi skal have gang i et nyt milliardeventyr. Men det gør 95.033 nationen!-læsere

Hvad mener du om, at der bliver åbnet et nyt gasfelt i Nordsøen til vinter? Og at der muligvis åbner endnu et nyt om fem år? Pr-foto: Ineos
Hvad mener du om, at der bliver åbnet et nyt gasfelt i Nordsøen til vinter? Og at der muligvis åbner endnu et nyt om fem år? Pr-foto: Ineos
Annonce:
Følg nationen!

- Det er dybt deprimerende, at regeringen har tænkt sig at tillade, at der skal bores efter mere gas.

- Vi ved, at hvis vi skal nå verdens klimamål, skal der ikke hives mere op og slet ikke i flere boringer.

Sådan siger Enhedslistens Mai Villadsen til Ritzau om de fem milliarder kubikmeter gas, der ligger ude i Nordsøen i Elly/Luke-feltet.

Nordsøgas er bedre end Bidens gas
I mandags kom det frem, at Noreco, der i forvejen er dybt involveret i Tyra-feltet, har sendt en ansøgning til energiministeren om at få lov til at søge efter gas. Og efter forventeligt fire-seks år pumpe gassen, der svarer til to et halvt års gasforbrug for hele Danmark, op og ud i det danske og europæiske gasnet:

Nyt dansk gas-eventyr: 25 mia .

- Selv om fire til seks år er det fornuftigt at antage, at Europa har brug for at importere gas.

- Og et gasmolekyle, der produceres i den danske del af Nordsøen, har et meget lavere CO2-aftryk end et gasmolekyle, der importeres på et skib fra USA, siger Norecos direktør Euan Shirlaw til Politiken med henvisning til at for eksempel Tyskland har bygget flere store gasskibs-havne, der tager imod flydende gas fra USA.

Mere end 107.000 læsere har stemt
Og ser man på resultatet af en læserafstemning her på nationen!, som - hold fast - lige over 107.000 læsere har deltaget i, er det helt store flertal på gasmandens side:

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Bandidos skal bekæmpes hårdt og med alle midler
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce: