- De er tyskernes og Merkel´s problem.
- I Tyskland er der fred, så de skal søge deres asyl der.
Sådan skriver nationens! i en af de 348 kommentarer, der er skrevet om den model, den danske regering fører grænsekontrol efter - en model, der betyder, at tilrejsende fra Tyskland får adgang, hvis de søger asyl.
Kom bare: Grænsekontrol gælder slet ikke for asylansøgere
36.586 har stemt - du kan også deltage i afstemningen nedenfor
Politikerne må lære at læse konventionen
Og Tage er ikke den eneste, der undrer sig over, at asylsøgere, der er i Tyskland, får lov til at passere grænsen. Mere end 36.000 læsere har foreløbig deltaget i netafstemningen om Tyskland som sikkert tredjeland, og 85 procent mener, at politiet skulle sige nej til asylansøgere:
- Konventionerne virker i princippet, det er bare vores politikere som ikke har lært at tolke dem.
- Deres evige løgn om, at vi er forpligtiget til at behandle en anmodning om asyl, når en såkaldt flygtning kommer ind i landet fra f.eks Tyskland er et klart eksempel på, at de ikke har forstået konventionerne.
Hils Mutter Merkel
- Det er ellers ret tydeligt, man vender dem 180° på grænsen, og siger, hils Mutter Merkel, skriver - , men Onkel B tror ikke på, at danmark får noget ud af afvise folk på grænsen:
- Glem det grænse fis, vi er oppe imod Tyskland og her bliver Danmark altså den lille, skriber Onkel B og er også sikker på, at det er kansler Merkel, der har dikteret, hvordan den danske grænsekontrol skal foregå:
- Hele dette 'setup' er til ære for de danske vælgere.
Lække tør ikke føre en politik der gavner Danmark
- I virkeligheden er det Mutter Merkel, der styrer dansk politik, og hun ser gerne at vi tager nogle af de gæster, som HUN har åbnet døren til Europa for.
- Lars Løkke tør ikke føre den politik der gavner Danmark. Han burde anklages for landsskadelig virksomhed, skriver Bogormen.
De sidste tre dage er der registreret 365 asylansøgere i Danmark - synes du, at Danmark skulle have sagt nej til dem af dem, der stod på grænsen og søgte asyl?