Annonce:
Annonce:

923.911 asylsøgere: Manfred har fået nok

Europas borgere er dødtrætte af de evindelige og uendelige diskussioner i EU om migranter/asylsøgere, der ikke rejser hjem, siger en af Europa-Parlamentets absolutte topfigurer, tyske Manfred Weber

De nyeste asyltal i Europa afslører, at der kommer flere - og at de færreste rejser hjem, selvom de får et afslag. Arkivfoto (taget i Dunkerque i Frankrig i 2021): Jacob Ehrbahn
De nyeste asyltal i Europa afslører, at der kommer flere - og at de færreste rejser hjem, selvom de får et afslag. Arkivfoto (taget i Dunkerque i Frankrig i 2021): Jacob Ehrbahn
Annonce:
Følg nationen!

- I hele Europa er mange modtagecentre og asylprocedurer allerede under et maksimalt pres.

- Vi bliver hurtigst muligt nødt til at få reduceret antallet af mennesker, som kommer til Europa uden nogen udsigt til at kunne få tildelt asyl.

- En del af løsningen er at genoplive idéen om eksterne modtage- eller asylcentre.

 

Skal returneres 'effektivt'
Sådan lyder det nu fra Manfred Weber, formand for Europa-Parlamentets EPP-gruppe, der tæller 182 kristne/konservative politikere.

EPP er det 705-medlemmer store parlaments største gruppe, og formand-Manfred - der har sendt en mail til DR Nyheder om behovet for at oprette asylcentre i f.eks. Afrika - peger på, at EU har handlet for passivt og langsomt.

Og at det derfor er vigtigt, at EU's regeringschefer, der mødes på torsdag og fredag i Bruxelles, sætter turbo på mere grænsebevogtning og flere hjemsendelser.

Annonce:

4000 procent: Vil forbyde asyl

Hegn som sidste udvej
Antallet af asylsøgere er nemlig vokset gevaldigt - de nyeste tal fra Eurostat viser, at medlemslandene sidste år modtog asylansøgninger fra 923.911 personer. Og at de, får afslag, i stort omfang ikke accepterer afslaget og rejser frivilligt hjem:

- Vi er nødt til at have en europæisk politik, der beskytter grænserne effekttivt.

- Vi er nødt til at skelne mellem flygtninge og økonomiske migranter og effektivt returnere alle dem, der ikke har behov for international beskyttelse.

Til at stoppe menneskesmuglerne
- Hegn skal altid være sidste udvej, men vi har brug for dem overalt, hvor menneskesmuglerne har succes med med bryde europæisk lovgivning.

- Og så er der spørgsmålet om, hvorvidt asylansøgninger kan indgives uden for EU, skriver EPP-gruppen på deres hjemmeside, men hvad siger du?

Ali vil hellere dø

 

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Støjberg er bare på toppen
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: