Elsebeth Halckendorf oprettede sagen '
Related contentForsker-mistanke: 200 døde af lykkepille
Frygter at antallet af hjerneskader
- Vi kommer til at se så mange mennesker med hjerneskader - folk, der får demens og Parkinson-symptomer, fordi de har spist lykkepiller, antidepressiver, ritalin, anti-psykotisk medicin, siger Elsebeth og henviser til en ny undersøgelse, der viser at behandling af hjerneskader nu sluger en tredjedel af EU-landenes sundhedbudgetter.
- Det er så uhyggeligt det her, og derfor er jeg så glad for, at der er mange, der er med mig. Nu mangler vi bare at få de ansvarlige politikere og læger på banen, og derfor vil jeg have en høring på Christiansborg, siger Elsebeth.
Da Elsebeths sag passerede 29.000 støtter fremviste hun nye billeder af sin egen hjerne - billeder hun siger beviser, at hun er blevet hjerneskadet. Mange nationen!-medlemmer mente dog, at hun ikke kunne bevise det, medmindre hun kunne fremvise nogle 'før' scanninger. Og dem har hun nu fremskaffet fra Frederiksberg Hospitals-arkiver.
Lægen: Stor og alvorlig sag
Hendes læge Michael Westergaard har set billederne, og mener, at de styrker hendes sag:
- Det her en meget stor sag og meget alvorlig, og jeg kan bare sige, at det er korrekt, at hun har fået en hjerneskade, og som jeg ser det, er det kun de piller, der kan have fremkaldt den. Det bliver berettet fra USA, at der er problemer med lykkepiller, men vi har bare ikke set så meget til det i Danmark, siger Michael Westergaard, der derfor støtter Elsebeths krav om en høring.
Sådan så Elsebeths hjerne ud i 2006.
Og sådan ser den ud idag:
Hvad mener du? Skal politikerne arrangere om høring om lykkepiller?