- UD MED DE SPINDOKTORER....ER politikere blevet så dovne og 'dumme' at de ikke kan få en hverdag til at fungere uden?
Læs:
Ekstra Bladet offentliggør lækage-lydfil- Som Frank fra EnhedsListen sagde, hvorfor ansætter de ministre ikke blot nogle sekretærer fremfor dyre spindoktorer, som alligevel ikke kan bestride en betroet stilling, uden at lække information for egen vindings skyld.
Læs også: Løkke: Vi har måske skabt et monster Løkke: Vi har måske skabt et monster
Klavs A. er en af mange nationen!-medlemmer, der undrer sig over den måde spindoktorerne arbejder på. Anders Fogh indførte reglen om, at alle ministre havde ret til en højtlønnet medarbejder, der kun skulle bistå med rådgivning, og Hellet Thorning har udvidet ordningen, så adskillige ministre nu kan ansætte to såkaldt 'personlige rådgivere'.
Hvem bestemmer egentlig?
Cecilie H. synes også, der er noget mystisk med hele konstruktionen:
- UD med de spindoktorer ... Eller ud med ministrene. For hvem er det lige der laver dagsordenen i tinget. Ministrene eller spindoktorerne, spørger hun:
- Hvis det ER spindoktorerne, hvorfor betaler vi så for en nikkedukke til minister sådan en fyrstelig hyre? Så ku vi lige så godt ansætte spindoktoren til at være minister, og spare det halve i løn,.
Og det med økonomien hiver Jan C. fat i - og forslår, at ministre, der mener, at de har brug for en spindoktor, selv betaler.
- Det var vist bedre at politikerne selv af egen lomme betalte for de spindoktorer, som åbenbart er på mode at havde, så var vi da over det problem, hvis de skulle punge ud med 5-700000 kr.
Hvad synes du? Skal ministrene selv betale, hvis de har brug for en spindoktor?