- Da jeg var barn lukkede købmanden 17.30 mandag-torsdag.
- Fredag senere, lørdag kl 12. Søndag lukket.
- Vildt i dag med de lange åbningstider.
Nu bliver det mere normalt
Sådan skriver Ann J. i en af de 51 kommentarer, der er skrevet på Dagbladet Holstebro- Struers Facebook-profil om den lokale Bilka, der nu skærer en time af åbningstiden.
- Forstår simpelthen heller ikke hvorfor folk har behov for at handle kl. 23, skriver Tina K. i en anden kommentar. Fremover skal varehuset nemlig lukke for kunder allerede kl. 22.00:
- Årsagen er, at vi gennem de seneste måneder har oplevet, at kunderne i højere grad er vendt tilbage til mere normale indkøbsmønstre.
Efter 20.00 behøver de ikke
- Hvor man køber ind i løbet af dagen og ikke i ydertimerne, som har præget tiden med corona, siger varehuschef Sigmund Ottosen til avisen, og skal man tro avisens facebook-venner er er åbningstid fra 07-22 helt fint - måske endda i overkanten:
- Det har da aldrig været brug for at holde åbent til efter kl. 20.00, skriver Michael H. men hvad tænker du?