Ekstremt farligt: Ti klimaaktivister anholdt
På søndag begynder det store klimatopmøde COP26 i Storbritannien - men en gruppe britiske aktivister synes slet ikke, deres regering gør nok
Blandt andre kvinden her måtte føres væk, da hun og andre spærrede trafikken for motorvejstrafikanter i Essex-området.
- Hændelser af denne art er ikke kun frustrerende for de trafikanter, der forsøger at nå deres destination.
- Det er også ekstremt farligt at gå, hvor der er hurtig trafik.
Nogle af de mest utætte huse i Europa
Sådan siger Essex-politichef Lee Devall i dag til avisen Dailymail om de ti aktivister fra klimagruppen Insulate Britain (Isoler Storbritannien), de anholdt i dag på den meget trafikerede M1-motorvej.
Mad eller varme?
Aktivisterne har spærret trafikken på trafiktunge veje 16 gange de seneste syv uger for at få politikernes opmærksomhed - de kræver, at regeringen investerer i at isolere 30 millioner boliger for at bekæmpe både fattigdom og CO2-udledning.
- Storbritannien har nogle af de mest utætte huse i Europa.
- 8500 medborgere i sociale boliger dør hvert år, fordi de er tvunget til at vælge mellem mad og varme, har den 54-årige aktivist Biff Whipster fra Insulate Britain tidligere udtalt til Jyllands-Posten, der var med til en demonstration foran premierminister Boris Johnsons berømte bolig på Downing Street.
Kræver isolering nu
Og i dag kalder Insulate Britain regeringen for forrædere:
- Storbritannien burde lede verden med radikale planer om at dekarbonisere vores samfund.
- Vi kræver, at regeringen går i gang med arbejdet med at isolere Storbritanniens hjem, begyndende med de fattigste menneskers boliger, skriver Insulate Britain, men hvad tænker du?
22.000 briter bygger nyt a-kraftværk
13. september - 78 Insulate Britain-demonstranter anholdt efter at have blokeret vejkryds 3, 6, 14, 20 og 31 på M25
15. september - Mere end 50 demonstranter anholdt efter at have angrebet vejkryds 1, 8, 9 og 23 på M25
17. september - 48 demonstranter anholdt efter at have angrebet vejkryds 3, 9 og 28 på M25 samt M3
September 20 - 29 demonstranter anholdes efter at have blokeret M25 ved vejkryds 4 og 18, samt A1
21. september - Demonstranter risikerer døden ved at løbe ind i bevægende trafik for at blokere kørebanen nær Junction 10. Der er foretaget omkring 38 anholdelser. National Highways får et påbud mod yderligere protester på M25
22. september - Demonstranter brænder kopier af påbuddet uden for indenrigsministeriet og blokerer vejen uden for ministeriet. Der foretages ingen anholdelser
24. september - 39 demonstranter anholdt efter at have blokeret veje tre steder i Dover. De er alle løsladt under efterforskning. National Highways får et andet påbud, der dækker Dover.
27. september - 53 demonstranter bliver arresteret for at blokere en tilkørselsvej ved vejkryds 14 på M25. De er alle løsladt under efterforskning.
28. september - National Highways siger, at de tager 'juridisk rådgivning' om, hvordan man håndhæver sit påbud
29. september - 27 demonstranter er arresteret for at have blokeret en rundkørsel ved kryds 3 på M25 ved to lejligheder
30. september - Demonstranter vender tilbage til vejkryds 30 ved Thurrock i Essex, og ni bliver anholdt
1. oktober: Gruppen blokerer M4 ved vejkryds 3, M1 ved kryds 1 og M25 ved kryds 25. Omkring 39 anholdte
2. oktober: Tredje påbud forbyder dem at hindre trafik og adgang til motorveje og større A-veje i og omkring London
4. oktober: 38 anholdelser efter demonstranter blokerede tre store veje i London - Blackwall Tunnel, Wandsworth Bridge og A40 og North Circular ved Hanger Lane.
8. oktober: 19 anholdt på grund af protest ved Old Street-rundkørslen og yderligere 16 på M25 ved vejkryds 24. Transport for London får et forbud fra High Court om at forbyde dem fra at hindre trafikken 14 steder i London.
13. oktober: Demonstranter vender tilbage til M25 ved vejkryds 31 og et nærliggende industriområde med 35 personer anholdt.
25. oktober: Aktivister målretter mod områder omkring Southwark Bridge, Canary Wharf og Liverpool Street station. Omkring 53 er anholdt.
27. oktober: Demonstranter blokerer A40 i North Acton, West London, og en større rundkørsel ved siden af Dartford Crossing i Kent. Kent Police arresterede 32 demonstranter, mens Metropolitan Police tilbageholdt 17.
29. oktober: 14 aktivister fra Insulate Britain går ind på M25 mellem vejkryds 28 og 29 i Essex
Kilde: DailyMail