- De bekymrer sig om deres land og deres medborgere - helt rigtigt.
- Sverige er det eneste land, hvor kriminelle bliver behandlet som afguder.
Sådan skriver Jazemin A i den p.t. mest populære kommentar (31 likes), der er skrevet på den store svenske avis Aftonbladet om grænsekontrollen på den dansk/svenske grænse, der i dag er trådt i kraft.
Fra i dag skal du rejse i god tid
Kan ikke undre - vi har haft 162 sprængninger
Og Jazemin er ikke den eneste, der roser den danske regering for at lave identitetskontroller af personer, der vil rejse fra Sverige:
- I 2018 var det 162 sprængninger i Sverige. Det er en hveranden dag. Så man kan ikke undre sig over, at de nu lukker grænsen, skriver Richard B således, og Eva S - der har fået 12 likes - fortsætter:
- Man forstår Danmark, når man ser udviklingen i Sverige.
Har boet 15 år i Malmø: Overvejer at flytte til Danmark
Endelig sker der noget
Også på Malmø-avisen Sydsvenskan er der folk, der nikker anerkendende til grænsevagterne:
- Fint. Dansk og svensk politi skal arbejde sammen, skriver Ann-Helen C f.eks. Thomas B bruger skriver:
- Endelig sker der noget, mens Lars B synes, man burde bruge kameraer i stedet for politifolk:
- Jeg har pendlet i 13 år, og det bliver mere og mere besværligt.
- Jeg kan godt forstå, at politiet skal have styr på de kriminelle, men kunne man ikke gøre det smartere? Med kameraer og nummerpladeidentificering?
- Nu bliver det bare besværligt for alle, skriver Lars. Hvad tænker du?