Annonce:
Annonce:

Putins geniale olietrick

EU og USA vil gerne købe olie fra Saudi-Arabien, men ikke fra Rusland. Men Saudi-Arabien vil meget gerne købe russisk olie

Ruslands olie og gasindtægter stiger. Landet ser ud til at tjene mere på energi i 2022 end i 2021 - trods EU og USA's sanktioner. Indien, Kine og Saudi-Arabien vil nemlig meget gerne købe russisk olie. Foto: Reuters/Anton Vaganov/Ritzau Scanpix
Ruslands olie og gasindtægter stiger. Landet ser ud til at tjene mere på energi i 2022 end i 2021 - trods EU og USA's sanktioner. Indien, Kine og Saudi-Arabien vil nemlig meget gerne købe russisk olie. Foto: Reuters/Anton Vaganov/Ritzau Scanpix
Annonce:
Følg nationen!

- Vi er geniale.

Sådan skriver Vincenzo S. i en kommentar på mediet Euractiv.com's facebookprofil om effekten af de sanktioner, Vesten har indført mod Rusland - især de sanktioner, der handler om russisk olie.

EU stopper olieimport fra Rusland ved udgangen af året  

EU-præsident jublede
For to måneder siden blev EU's ledere nemlig enige om 'omgående' at forbyde skibstranporteret olie fra Rusland. EU-præsident Charles Michel jublede således på Twitter:

- Det her (forbud, red.) gælder med øjeblikkelig virkning for over to tredjedele af olieimporten fra Rusland og fjerner dermed en enorm kilde til finansieringen af landets krigsmaskine, skrev Michel.

Bad Saudi-Arabien om hjælp
Rusland er verdens andenstørste olieproducent, kun overgået af USA (med Saudi-Arabien på en kneben tredjeplads), og EU og USA's plan var så at bede araberne om at skrue op for produktionen.

Annonce:

Joe Biden vil drøfte olie på arabisk topmøde

Og umiddelbart ser det ud til, at Saudi-Arabien godt kan levere mere olie til EU - forleden kunne nyhedsbureauet Reuters nemlig fortælle, at Saudi-Arabien har fordoblet deres indkøb af olie fra Rusland.

Og at oliehavnen i emiratet Fujairah alene i juli måned ser ud til at modtage næsten én million ton russisk olie.

USA indrømmer

Hvidvaskning af olie
Reuters har gennem Refinitiv Eikon skibssporing vist, at Saudi-Arabien importerede 647.000 tons (48.000 tønder om dagen) brændselsolie fra Rusland via russiske og estiske havne i april-juni i år, skriver Euractiv. Det er en stigning fra 320.000 tons i samme periode for et år siden.

- Det er jo bare hvidvaskning af olie, skriver Aries S. i en anden kommentar.

- Ja, køb billigt, og sælg til en højere pris.

- De er ikke vores venner. Vi skal bore efter vores egen olie, skriver Richard H. og Edwin C. har forfattet denne beskrivende sætning:

- Det ser ud til, at nogle spiller skak, mens andre giver håndtryk til imaginære venner, skriver Edwin. Men hvad tænker du?

 

 

 

 

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Ubegrænset Sport
Ekstra Bladet
Så løber du aldrig tør
79
,-
/md.

DAGENS EB+

Annonce:
Selv ikke en prins kan få det hele
Annonce:
Annonce:

Mystisk mordkomplot