- Godt gået Denis!
- Så havde du alligevel mere respekt for dine lavtlønnede medlemmer end nogle forkælede akademikere og skolelærere.
Det var på tide Dennis
Sådan skriver nationens! 'EUnejsaftsusemeNEJ' om den overenskomstsaftale Dennis kristensen indgik i nat - en aftale, der sikrer hans medlemmer et solidt lønløft på mere end 8 procent over de næste tre år. Og som samtidig udstiller, at der er mange forskellige faggrupper med mange forskellige ønsker blandt de 750.000 offentligt ansatte.
- Det var på tide Dennis.
- Kan ikke med bedste vilje se hvad en SOSU har til fælles med en overlæge/lærer.
Musketered er kun effektiv hvis man samme problemer
- De skulle agere løftestang for de velbjærgede ikke spor andet.
- Godt gået Dennis, skriver jowanus og XX er enig:
- Endelig er der en person, der går Djøfferne imod.
nationens! Poul Erik P er heller ikke ked af, at Dennis Kristensen dermed brød den meget omtalte musketered, der handler om, at alle skulle være trilfredse, før der blev skrevet under på noget som helst:
- Helt fornuftigt.
- En sådan musketered kan kun være effektiv hvis parterne i den, har samme problemer.
- Og det har de ikke her.
Folk uden frokostløn skal hjælpe folk med frokostløn
- Hvem kunne forestille sig at tusinder af medlemmerne der selv betaler deres frokost vil strejke for at andre kan bevare deres, af arbejdsgiveren, betalte frokost, og derved miste tusinder af kroner. ?
- Nej vel. ?????, skriver Poul Erik P i sin kommentar.
Men hvad mener du?