- Vi tog kontakt til det lokale biogasanlæg.
- Vi havde egentlig ikke regnet med, at der ville være den store forretning i det, men de første prøver viste, at der var godt med tørstof i græsset.
- Og det er åbenbart de procenter, man bliver afregnet på.
Slå lige
Sådan siger Johannes Eriksen fra Esbjerg Golfklub til mediet golf.dk om de 105 tons græsafklip klubben foreløbig har afleveret til det lokales biogasanlæg. Og de 20.000 kroner, der netto er røget i klubkassen, fordi græsset, der stammer fra den såkaldte 'rough', nu er blevet til gas, der kan varme danske boliger op.
Dansk gylle-våben rammer Putin
Og ser man på klubbens Facebook-profil, så er det ikke kun pengene, der vækker jubel. Mange af de golfspillere, der slår skæverter, er nemlig ikke altid glade for at havne i roughens høje græs:
Biogas stormer frem
- Kan vi så forvente den (roughen red.) klippet flere gange i løbet af sommeren, skriver en håbefuld Ole F. således.
- Fortsæt gerne gennem hele sæsonen, skriver Klaus B., mens Jan L. synes en golfbane åbenbart skal være svær:
- Slå lige, skriver Jan nemlig.
Biogas buldrer frem
Det går iøvrigt rigtig godt det danske biogaseventyr. For i takt med at danskerne sparer og flere skrotter gasfyret, så er mere end hver tredje kubikmeter gas danskerne brugte i januar, brygget på f.ex. gylle,halm, græs og andet affald, men hvad siger du?