- Alt gik helt efter planen.
- I løbet af mandag sneg temperaturen sig langt op, og gjorde det meget svært at holde de hårdtarbejdende løbere kolde.
Stoppede i tide
Sådan skriver Pernille, ultraløber Davids kæreste, tirsdag formiddag til nationen! fra byen Rettert i Tyskland - hvor Daniel har været i gang på en syv kilometer lang kuperet rundstrækning siden lørdag morgen.
Hver time døgnet rundt skulle han og de andre deltagere løbe den samme rute med ca. 100 højdemeter - og fortsætte, indtil der kun er en person tilbage som kan gennemføre ruten på 1 time:
Skal løbe langt igen til oktober
- David sluttede sit løbe eventyr her efter 73 timer.
- Hvilket svarer til en distance på 475,7 km.
- Han valgte at prioritere VM og det legendariske løb i USA kaldet Big dog Backyard Ultra også kaldet BIGS i Ultra verden.
- Han vurderede, at hvis benene skulle blive klar, var det med at stoppe i tide, skriver Pernille og på løbets hjemmeside, kan man se, at David fik en flot andenplads.