Annonce:
Annonce:

Russisk krigshelt død: Tvivl om hvordan han døde

Oberstløjtnant Dmitrij Lissitzkij har kæmpet i Ruslands krige siden 1990'erne, nu er han død.

Dmitrij Lissitzkij, der er oberstløjtnant og leder af et elitekorps af faldskærmssoldater ved Ruslands hær, er død. Foto: Telegram/Ksenia Sobtjak
Dmitrij Lissitzkij, der er oberstløjtnant og leder af et elitekorps af faldskærmssoldater ved Ruslands hær, er død. Foto: Telegram/Ksenia Sobtjak
Annonce:
Følg Krig & katastrofer

En af de mest erfarne russiske soldater har takket af, det skriver Alexander Tenkov, der er lokal guvernør i Dmitrij Lissitzkijs hjemegn på Telegram.

Der er dog tvivl om, hvordan han døde.

Det skriver TV2.

I ukrainske medier går historien på, at det var en vellykket militæroperation, men i Rusland, mener de noget andet.

Selvmord i Rusland
De to store russiske aviser Lenta og Gazeta skriver, at det er selvmord, og at krigshelten tog livet af sig selv i den russiske by Stavropol langt fra fronten i Ukraine.

Den russiske politiker Ksenia Sobtjak skriver på sin Telegram-kanal, at Dmitrij Lissitzkij skød sig med en jagtriffel i sin lejlighed i Stavropol.

Ifølge politikeren var oberstløjtnanten deprimeret og havde talt om selvmord.

Det russiske Telegram-medie Baza skriver, at Dmitrij Lissitzkij blev fundet ramt af skud klokken 10 om formiddagen 26. marts i sin lejlighed på Serovgaden i Stavropol.

Ukrainerne jubler
Flere ukrainske medier glæder sig over nyheden om dødsfaldet.

Dmitrij Lissitzkij var mildest talt en meget upopulær mand i Ukraine, fordi han i 2014 stod i spidsen for en aktion, hvor det lykkedes russerne at fange en større ukrainsk styrke og dræbe 366 af dem.

Og det var efter den aktion, at Dmitrij Lissitzkij modtog Ruslands højeste militære orden.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
De har fået nok af Løkke
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce: