Annonce:
Annonce:

Selvmordsbomber angriber svenske FN-soldater i Mali

Ingen soldater fra FN er kommet noget til i selvmordsangrebet, der skete i byen Timbuktu i det centrale Mali

Annonce:
Følg Krig & katastrofer

En patrulje med svenske FN-soldater blev mandag aften udsat for et angreb fra en selvmordsbomber i Timbuktu i Mali.

Det oplyser det svenske forsvar sent mandag på sin hjemmeside.

- Ingen svenske soldater skal være kommet til skade. Det er det vigtigste for os er lige nu, siger vagtchef Tony Remes fra Försvarsmakten til nyhedsbureauet TT.

Ifølge det svenske forsvars oplysninger bestod FN-patruljen kun af svenske soldater.

Værnsfælles Forsvarskommando i Danmark oplyser til Ritzau, at det ikke har nogen oplysninger om, at danske soldater skulle være blevet ramt af et angreb i Mali.

Danmark bidrager til FN's Minusma-mission i Mali med soldater fra Jægerkorpset og støttepersonel. Det drejer sig ifølge Forsvaret om 49 soldater.

Sidst på året øges indsatsen med et Hercules-transportfly og 50 soldater.

Desuden har den danske generalmajor Michael Anker Lollesgaard siden marts 2015 været styrkechef for Minusma. Lollesgaard er dermed chef for omkring 10.000 FN-soldater fra 40 lande.

Sverige har omkring 250 soldater i det uroplagede Mali. Ifølge expressen.se har der på det seneste været en række lignende angreb mod FN-soldater.

Det er uvist, hvorvidt andre personer er kommet noget til i forbindelse med angrebet.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Margrethe mangler mio. - vi må hjælpe
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

nyt billede

Bagholdet

Annonce:
Annonce: