Sydkorea og USA er blevet enige om at styrke deres samarbejde for at afskrække Nordkorea fra at udvikle og bruge atomvåben
Det fremgår af en fælles udtalelse fra de to lande tirsdag morgen dansk tid. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Her understreger USA's forsvarsminister, Lloyd Austin, at han fordømmer Nordkoreas gentagne provokationer. Og at USA er parat til at ty til både 'konventionel og atomar afskrækkelse' for at beskytte Sydkorea.
Lloyd Austin er på besøg i Sydkorea, hvor han har holdt møde med sin sydkoreanske kollega, forsvarsminister Lee Jong-sup.
Formålet med besøget er at følge op på drøftelser, som de to havde på et sikkerhedsmøde i Washington, D.C., i november.
USA og Sydkorea vil skrue op for deres fælles deling af efterretninger om Nordkorea. Desuden vil USA øge sin militære tilstedeværelse i Sydkorea.
Konkret kan det betyde, at amerikanerne placerer flere kampfly og transportfly på baser på sydkoreansk territorium. I forvejen er USA militært til stede hos sine allierede i Sydkorea med mere end 28.500 soldater.
Nordkorea giver med sine militære provokationer jævnligt panderynker hos styret i Seoul såvel som i Washington.
De seneste måneder har nordkoreanerne både sendt droner ind i sydkoreansk luftrum og affyret ballistiske missiler ud over Det Japanske Hav.
Sidste år affyrede Nordkorea et hidtil uset antal missiler. Blandt dem var ballistiske missiler, som har så stor en rækkevidde, at de kan nå det amerikanske fastland på den anden side af Stillehavet.
Embedsmænd fra både USA og Sydkorea har den seneste tid advaret om, at Nordkorea sandsynligvis forbereder dets første atomare prøvesprængning siden 2017.
Ud over at styrke den fælles front mod Nordkorea vil USA og Sydkorea øge deres militære samarbejde med Japan.