Der er ikke megen plads hos soldaternes positioner nær fronten i Østukraine, hvor Ekstra Bladet har været med en ukrainsk drone-enhed. Under jorden ligger to liggeunderlag på jorden. Der er også et lille bord og en ovn i soldaternes gemmested. Afhugget brænde ligger klar i en bunke, og der er kasser med kiks og flasker med vand.
Kan lave mad og kaffe
Når det regner, drypper det ned gennem taget, der skal skærme dem fra fragmenter. Den ukrainske drone-enhed bruger mange timer under jorden. Når det er overskyet og umuligt at arbejde, eller når russernes bombardementer tvinger dem til at søge ly.
- Vi er her en del af dagen. I princippet kan du leve her hele tiden, siger Petro, der er korporal og leder af enheden, som også består af Sasha og Oleg.
- Vi kan lave mad, lave kaffe, få en snack, ligge ned og slappe af, siger Petro.
Oleg, der er sergent, står primært for at lave mad. Han er kendt for at lave sin pasta med pølsestykker. Pastaen er kogt på forhånd, så det skal bare røres sammen.
Skal slå tiden ihjel
De har adgang til internet via Starlink, der er et mobilt internetsystem ejet af rigmanden Elon Musk. Og internettet bruger soldaterne ofte. Ikke kun til arbejde. I løbet af dagen bruger soldaterne også nettet til at at slå ventetiden ihjel.
- Der er dage, hvor der er travlt, hvor du bare arbejder og arbejder, og så er der dage, hvor du har tid til alt muligt andet. Ringe hjem til konen og så videre, siger Petro.
Videoer på nettet fremstiller ofte krigen som fuld af action, men de tre soldater fortæller Ekstra Bladet, at det kun er en del af historien. Nogle dage er der næsten intet at lave.
I de godt 12 timer, at Ekstra Bladet er sammen med soldaterne, fylder ventetiden en stor del. Oleg slår tiden ihjel med at spille et krigsspil på mobilen og ser på videoer på Facebook.
Det rør dem slet ikke, at der er hyppige eksplosioner i nærheden, der sender rystelser gennem jorden. For dem er det normalt. De reagerer kun, når det er virkelig tæt på.
- Faktum er, at du bliver vant til det. Når du først kommer herud, så får du et chok, men nu er det normalt. Vi lægger ikke mærke til det, siger Oleg.
Taler om livet
De bruger tiden på at snakke om livet efter krigen. Petro har drømme om at stifte familie med konen, mens Oleg for eksempel vil ud at rejse og se verden. Det er ulovligt for mænd mellem 18 og 60 år at forlade landet lige nu på grund af krigen.
Oleg kan derfor kun drømme sig udenlands.
De taler også om det Ukraine, som de håber på at genopbygge, når krigen er ovre. Nogle byer er så ødelagt, at det bliver umuligt. Blandt andet landsbyerne nær positionen. Petro håber på, at Ukraine kan komme korruptionen til livs, men Oleg er skeptisk. Korruptionen er så gennemsyret i landet, at det kan blive for besværligt.
- Men måske kan vi minimere det. Det kan vi da håbe, siger Oleg.
Et andet problem er de pro-russiske dele af befolkningen, fortæller de. De er alle tre fra Vestukraine, hvor sympatien til Rusland er minimal. I Østukraine er pro-russiske holdninger til gengæld mere normale. De er stødt på flere civile pro-russere i deres arbejde.
- De har bare set en masse propaganda … Men vi har ikke folk, der går rundt med nazi-flag og råber 'ære til Hitler' (som russerne fortæller, red.), siger Oleg.
- Rusland har en stærk propaganda. Det påvirker folk. De fleste, der gerne vil have, at Rusland kommer, er født i Sovjetunionen, siger Oleg.
Kæmper for livet
Kort før Ekstra Bladets besøg begyndte en video at cirkulere på de sociale medier. Den viser en ukrainsk soldat, der er taget til fange af russiske soldater i Østukraine og bliver skudt, da han råber 'ære til Ukraine'. Videoen har rystet de ukrainske soldater.
I Danmark kan det måske virke fjernt, men for soldaterne nær fronten er det dødelig alvor. Hvis fronten pludselig bryder sammen, kan det være dem, der bliver taget til fange.
- Den måde, som de behandler os som fanger på, er rystende. De skyder os bare. Nato burde reagere, men det gør de ikke. Det er også rystende. Putin forstår ikke, at man bare fordømmer ham. Det er nødt til at ske noget mere, siger Oleg.
FN har tidligere konkluderet, at Rusland har begået krigsforbrydelser i Ukraine. Der er blandt andet tale om henrettelser og seksuelle overgreb mod civile.
- Vi er bare normale mennesker her. Vi kæmper for vores fremtid. For vores land. Vi kæmper for at holde dem, vi holder af, sikre, siger Oleg.
Ekstra Bladet brugte en dag med et ukrainsk drone-hold ved fronten i Østukraine. De spottede blandt andet russisk artilleri og kampvogne, men manglende ammunition gør det svært at ramme russerne, hvor det virkelig gør ondt