SELV OM Kofod udnyttede sin alder og erfaring til at nedlægge barnet, får forløbet næppe noget juridisk efterspil, for hun er et nøk over den kriminelle lavalder, og der var ikke tale om tvang. Men politikeren optrådte som lærer på en højskole over for 200 unge partifæller, som har krav på, han opfører sig passende.
I FORHOLD til pigen og hendes forældre reagerede han som en sølle kryster, da han satte DSU’s formand, Jacob Bjerregaard, til at overbringe en undskyldning i stedet for selv at mande sig op til at aflevere den. Her ser vi skidt karakter nr. to.
I forhold til sin egen fremtid forsøger Kofod at reducere skaden til tabet af alle ordførerposter, herunder jobbet som partiets udenrigstalsmand, som han søndag afleverede til gruppeformanden.
PÅ BORNHOLM sidder Anette Stæhr, hans naive lokalformand, og lover fortsat opbakning til ’den dygtige, unge politiker’, som der ’skal være plads til i fremtiden’. ’Nu skal vi videre,’ forsikrer den flinke, tilgivende dame.
DÉN TROR vi ikke på. Selv om partiformand Helle Thorning-Schmidt dukker nakken og holder kæft, er hun nødt til at træde i karakter og bede sin liderlige kollega om at finde Folketingets udgang. Ellers vil hun – og han! – slæbe rundt på et anseligt problem i resten af deres tid i politik. Og lige præcis problemer har Helle T. vist nok af i forvejen.