FORSKELLEN på at være husejer og have en ejerlejlighed bliver mere og mere uretfærdig i disse år.
KØBER man sit eget hus – uanset hvor beskedent – bliver man nemlig i skattesystemet samtidig behandlet som en rigmand, der har godt af at blive plukket. Mens folk i ejerlejlighed er fredet, når det gælder stigninger i boligskat.
OVERFOR dem kan skattesystemet nemlig ikke i samme grad presse citronen ved speede grundskylden i vejret – en skamredet manøvre i de fleste kommuner, der smart omgår Anders Foghs skattestop.
FORSKELLENE i de to typer boligers boligskat ventes at komme op på 88 procent i f.eks. København. Men uretfærdighederne foregår over hele landet i stor stil.
DET fornuftsstridige system fungerer sådan, at f.eks. ejeren af en luksuslejlighed i Toldbodgade I København K. til over syv millioner kr, kan fede den på 291 kvadratmeter – og samtidig betale mindre i boligsskat end en ung familie i et beskedent lille hus i København NV til 2,6 mio.
AL regeringens evindelige snak om de brede skuldre, der tager slæbet er altså igen øregas. Som chefanalytikeren i BRFkredit udtrykker det i Ekstra Bladets reportage i dag: Det skriger til himlen!
ET STUMT skrig åbenbart. I hvert fald i skatteministerens stokdøve ører. Den nye skatteminister Jonas Dahl fra SF leverer en omgang femstjernet sludder i sit såkaldte ’svar’ – naturligvis kun pr. mail.
HAN brokker sig mest over, at han ikke også kan plukke folk i ejerlejligheder. Og at husejere skal være jubelglade, for de betaler skam alt for lidt. En stor trøst! I øvrigt får det uretfærdige system ikke Dahl personligt til at flytte i ejerlejlighed. Og?! Manden tjener jo også over en million kr. på at levere den slags nonsens.
TIL gengæld har kvadratmeterprisen på ejerlejligheder overhalet huspriserne helt ekceptionelt. Køberne kan åbenbart godt se forskel på forskelsbehandlingen.