Nysgerrighed koster nu en ansat i Skat jobbet, hvis ikke vedkommende har en meget god forklaring. Yderligere fire medarbejdere får en skriftlig advarsel, og to får en mundtlig påtale.
LÆS OGSÅ: SKAT-ansatte lurede i Thornings skattesag
Skat vil også undersøge, om man fremover kan føre log over, om oplysninger er printet, videresendt eller kopieret.
Der ændres i øvrigt også i procedurerne, så ansatte ikke længere kan søge og rette informationer om sig selv.
- Vi kan ikke leve med, at der ikke er tillid til vores organisation og tillid til, at medarbejderne behandler sager fortroligt, siger HR-direktør i Skatteministeriet, Birte Deleuran.
Sagen er opstået, efter at det tidligere på efteråret kom frem, at en række ansatte havde brugt deres passwords til at søge oplysninger i Helle Thorning-Schmidts skattesag, selvom de ikke umiddelbart havde noget med sagen at gøre.
Birte Deleuran understreger, at ingen af de nysgerrige havde succes med at komme igennem med deres forehavende, da oplysningerne var skærmet af for andre end dem, som arbejdede med sagen.
En sådan afskærmning finder dog ikke sted i mindre højt profilerede sager.
For at undgå gentagelser fremover er retningslinjerne nu blevet indskærpet i en intern mail til alle ansatte i Skat, hvor også fyringen og advarslerne fremgår.
Desuden vil Skat fremover føre stikprøvevis kontrol med de ansattes brug af deres adgange til oplysninger, ligesom det tydeliggøres, at ansatte i Skat kun må tildeles adgang til oplysninger i det omfang det er nødvendigt for at løse deres opgaver.