Rusland er rede til at hjælpe Europa i kampen mod den krise, der plager EU's fælles valuta euroen.
Det sagde Ruslands præsident, Dmitrij Medvedev, under et møde i Bruxelles torsdag. Men Medvedev kom ikke med konkrete forslag til, hvordan det skal ske, under et møde med førende EU-embedsmænd.
- Vi er rede til at investere i det nødvendige for at støtte Europas økonomi og eurozonen. Vi er rede til at se på andre former for støtte, sagde Medvedev, der tilføjede, at det vigtigste er de beslutninger, som EU's egne medlemslande træffer.
EU's ledere opfordrede i sidste uge det internationale samfund til at hjælpe EU. I forbindelse med torsdagens møde talte russiske diplomater om russiske lån til EU i størrelsesordenen 20 milliarder euro (148,6 milliarder kroner).
- Rusland er interesseret i, at EU bevares som en magtfuld økonomisk og politisk kraft, sagde Medvedev med henvisning til de handelsmæssige bånd, der er mellem Rusland og EU.
- Det er derfor, vi vil blive ved med at bakke EU op, sagde Medvedev efter mødet med blandt andre EU's præsident, Herman Van Rompuy.