- Dansk Folkeparti er ligeså stuerent som alle andre partier. Jeg ser intet problem i, at vi kan samarbejde med dem.
Så klar var meldingen fra SF’s gruppeformand Ole Sohn lørdag, da han omringet af journalister på partiets landsmøde i Odense blev spurgt til et kontroversielt forslag, som SF’s ledelse tilsyneladende har censureret.
I følge Berlingske Tidende, har Ole Sohn forud for landsmødet direkte truet sin kollega i folketingsgruppen, Özlem Cekic, til at droppe et forslag om, at holde DF udenfor indflydelse. Hun ville få frataget sin ordførerpost i SF, hvis ikke hun klappede i, skulle Sohn have sagt.
En af SF’s lokalformænd – Hans Daugaard fra Bispebjerg i København - bekræfter forløbet overfor avisen. Men i dag på landsmødet nægter Ole Sohn pure, at han har stoppet partiets debat om DF.
- Det har jeg aldrig gjort!
- Men har du truet Özlem Cekic?
- Nej! Jeg har slet ikke talt med hende om det her.
- Hvorfor siger en af dine lokalformænd det så?
- Det må I spørge ham om.
- Men hvis ikke du har blandet dig i sagen, så må han jo lyve?
- Det kan jeg jo ikke sige noget til. Det må I tale med ham om, siger Ole Sohn.
Det er endnu ikke lykkes ekstrabladet.dk at få en kommentar fra hverken Özlem Cekic eller Hans Daugaard.