Ved du noget? Tip os på 1224@eb.dk eller sms/mms på 1224 (alm. takst)
Det 48-årige socialdemokratiske byrådsmedlem i Skive Kommune, Johnny Kent Knudsen, er blevet meldt til politiet, efter at han natten til lørdag fejrede oktoberfest med nogle venner på værtshuset Zwei Grosse Bier Bar i Skive.
Det fortæller Johnny Kent Knudsen til Ekstra Bladet, efter at han tirsdag er vendt hjem fra byrådsmøde.
- Mig bekendt er jeg blevet sigtet for brud på restaurationsloven, siger Johnny Kent Knudsen til Ekstra Bladet.
Socialdemokraten indrømmer, at bølgerne gik højt, da han fredag aften var med nogle bekendte i byen for på sydtysk vis at fejre oktobers komme med øl i stride strømme.
Ifølge Johnny Kent Knudsen er det første gang i fem år, at han har været på værtshus, og en af de eneste gange, siden han i 2009 blev valgt ind i byrådet. Han føler ikke selv, at han fik alt for meget at drikke.
'Skal du have et lag tæsk'
Bag anmeldelsen står 49-årige Preben Andersen, som driver et sikkerhedsfirma på egnen. Preben Andersen fortæller til Ekstra Bladet, at han og Johnny Kent Knudsen i flere år har været på nakken af hinanden. Også fordi Johnny Kent Knudsen selv har drevet et sikkerhedsfirma, som kæmpede om det samme marked.
- Jeg havde været ude at spise med min kone og min datter og valgte så at slutte aftenen på Zwei Grosse Bier Bar. Jeg fik en sodavand, og min kone og datter fik en øl. Så træffer vi Johnny og en af Johnnys kolleger fra tiden med sikkerhedsfirmaet. Der bliver puffet til mig, og da jeg så går til noget sikkerhedspersonale på stedet og forklarer, at der nok kommer ballade, så kommer Johnny forbi fire gange, forklarer Preben Andersen til Ekstra Bladet.
- Han siger 'Preben skal du med op i anlægget og have et lag tæsk', fortsætter Preben Andersen.
Preben Andersen hævder over for Ekstra Bladet, at han brugte sin mobiltelefon til at optage Johnny Kent Knudsen, da han sidste gang blev truet med tæsk.
Jeg gav ham bare en skideballe
Johnny Kent Knudsen indrømmer over for Ekstra Bladet, at han opsøgte Preben Andersen på værtshuset. Men han nægter, at han skulle have foreslået et slagsmål, sådan som Preben Andersen udlægger sagen.
- Jeg spurgte, om vi ikke skulle gå uden for og tale om sagen. Efter min mening var det ikke passende at stå og diskutere foran værtshusets andre gæster. Det er rigtigt, at jeg gav ham en verbal skideballe. Han stod op ad en dørmand under hele seancen, forklarer Johnny Kent Knudsen, som også understreger, at det har betydning, at dørmændene eksempelvis ikke har valgt at bortvise nogen efter det skete.
Begge parter i sagen fortæller til Ekstra Bladet, at striden bunder i en årelang konflikt, hvor det er føget med beskyldninger gennem luften frem og tilbage. Striden har tæret på temperamentet hos begge parter, og den har også været på et - efter parternes opfattelse - uanstændigt niveau til tider.
Føler sig trådt på
Nu er det lokalpolitiet i Skive, som kommer til at efterforske sagen. Skive Folkeblad, som også omtaler sagen, har fra politiet fået at vide, at der også er vidner, der kan være med til at afdække, hvad der egentlig er blevet sagt, og hvad der måske ikke er blevet sagt.
Johnny Kent Knudsen har orienteret sine byrådskolleger i en mail om, at han er blevet meldt til politiet.
- De har taget det pænt nok. Der er kommet et par skulderklap og sjove bemærkninger under byrådsmødet i dag, siger Johnny Kent Knudsen til Ekstra Bladet.
- Det er selvfølgelig en trist historie også for mig, men en gang imellem bliver man trådt så meget på, at man har lyst til at sige fra. Det gjorde jeg i fredags, forklarer byrådsmedlemmet til Ekstra Bladet.
Johnny Kent Knudsen er i Skive Kommune blandt andet medlem af Handicaprådet, Udvalget for Social og Ældre og Udvalget for Kultur og Fritid.