Dansk Folkepartis unge retsordfører på Christiansborg, Peter Kofod Poulsen, spillede en hidtil skjult hovedrolle, da Morten Messerschmidt sidste år søgte om EU-millioner til en ny partialliance, der skulle erstatte lukningstruede Meld og Feld.
Det viser dokumenter fra de belgiske myndigheder, som Ekstra Bladet har fået indsigt i.
De to skandaleramte ’fonde’ Meld og Feld var allerede i sommeren 2015 – i dybeste hemmelighed – blevet mødt med et krav om tilbagebetaling af et millionbeløb til EU på grund af ’hensynsløs og overdreven’ brug af støtte-midler. Det afslører interne Meld-dokumenter.
Derfor valgte DF-juristerne, Morten Messerschmidt og Anders Vistisen, at oprette en ny partialliance (AFE) med en tilhørende fond (ECF).
Messerschmidt og Vistisen blev henholdsvis formand og kasserer for AFE, mens italienske Fiorelli Provera skulle være formand for ECR.
Ny mand i pengeklubben
Provera var i forvejen formand for Feld og en af Morten Messerschmidts nærmeste allierede i Bruxelles.
Eneste nye mand i pengeklubben var det nyvalgte folketingsmedlem og DFU-formand, Peter Kofod Poulsen. Han var ifølge dokumenterne personligt med til at stifte fonden (European Centre for Freedom) hos de belgiske myndigheder.
Han skulle altså være kasserer i 'afløseren' for den omstridte fond Feld. Dermed kunne Messerschmidt bevare kontrollen over pengestrømmen i den nye partialliance.
Selv kontor-adressen i Bruxelles var identisk med Meld og Feld, og det samme var den daglige leder. (artiklen fortsætter under billedet)
Søgte penge fra to fonde
Et brev fra Europa-Parlamentets generalsekretær Klaus Welle fra 22. oktober sidste år viser, at Morten Messerschmidt og Anders Vistisen for støtteåret 2016 reelt havde søgt om at få udbetalt dobbelt EU-tilskud til Dansk Folkepartis medlemmer via den nye partialliance.
På det tidspunkt havde DF’erne nemlig allerede ansøgt om pengene en gang via medlemskab i en anden organisation ved navn AECR.
Altså en partialliance fuldstændig som Meld/Feld – bare tilknyttet ECR-gruppen i Europa-Parlamentet. Det ville dog helt objektivt set begrænse Messerschmidts kontrol over pengene sammenlignet med den, ifølge Dansk Folkeparti, meget 'uformelle', 'sjuskede' og 'rodede' praksis i Meld og Feld.
I strid med reglerne
I brevet fastslog generalsekretær Klaus Welle flere ting. Dels at ansøgningen om dobbelt-støtte var i strid med reglerne. Og dels at medlemmer af Europa-Parlamentet kun måtte være medlem af en parti-alliance ad gangen. DF’erne var medlem af tre. (artiklen fortsætter under billedet)
Få dage senere meddelte Morten Messerchmidt til DR, at han opgav den nye partialliance.
Ekstra Bladet har spurgt Peter Kofod Poulsen om hans rolle i den europæiske fond. Men han svarede med tavshed og sendte senere en mail. Her skriver Kofod, at han anser ’dette forhold for at være ude af verden’. (artiklen fortsætter under billedet)
Pengene til de europæiske partialliancer fordeles efter en kryptisk model, hvor en del udløses med et fast beløb – og resten efter antallet af EU-parlamentarikere blandt medlemmerne.
Det giver dog at fingerpeg om beløbets størrelse, hvis man ser på 2015-støtten. Her kunne DF’s medlemmer af Europa-Parlamentet udløse helt op til fem millioner kroner til Meld og Feld, ifølge Europa-Parlamentets hjemmeside.
For mystisk til Dohrmann: Men så sprang Peter Kofod til
DF’eren Jørn Dohrmann afviste at blive kasserer i Morten Messerschmidts nye europæiske fond. Konstruktionen var for uigennemsigtig, han måtte ikke få indsigt i økonomien, og vedtægterne var skrevet på tungt juridisk fransk.
Men så sprang folketingsmedlem Peter Kofod Poulsen (DF) til, forklarer DF’s gruppeformand i Europa-Parlamentet, cand.jur., Anders Vistisen.
– Vi spurgte herhjemme i København – på samme måde som med Søren Espersen (der blev vicepræsident i Feld uden helt at vide det, red.) – om der var en, som ville være kasserer i en overgangsperiode. Det ville Peter Kofod godt. Partiledelsen var informeret, siger Anders Vistisen.
– Men han havde ikke noget at gøre med at stifte fonden?
– Nej. Der skal jo sidde en bestyrelse. Og så var det meningen, at vi skulle finde nogle venner i Europa-Parlamentet, der ville være med. Vi fandt også en bulgarer, der faktisk prøvede at køre det videre, da vi besluttede at trække os ud igen.
– Da I søgte støtte til den nye partialliance AFE, så havde I allerede – ifølge parlamentets generalsekretær Klaus Welle – søgt om pengene via en anden partialliance?
– Som jeg forstår forløbet, så har det været meget rodet. Vi vidste, at Meld og Feld skulle lukkes ned. Derfor var der to muligheder. Enten at vi lavede et nyt AFE eller også, at vi meldte os ind i AECR, som er ECR-gruppens største europæiske tilknyttede parti,
– Til sidst besluttede vi, at vi ikke ville være med i noget af det. Så har der ikke været fulgt godt nok op på procedurerne i sekretariaterne, der begge har sendt ansøgninger ind.
DF-afhopper Rikke Karlsson afslører fortrolige mails: Tulle overhørte alle mine advarsler
Skandale-fond betaler for DF-toppens sommerophold