- Det er mest praktisk og han vil helst gå sammen med sin søster.
Sådan forklarer socialdemokratiske Mette Frederiksen til dagbladet B.T., at hendes seksårige søn den 1. maj starter i Hareskovens Lilleskole, hvor ministerens datter går i forvejen.
Mette Frederiksen har tidligere kritiseret forældre der vælger privatskoler frem for folkeskolen. På spørgsmålet om ikke det er dobbeltmoralsk selv at vælge privatskole til begge sine børn svarer socialdemokraten:
- Så må jeg tage de politiske tæsk i B.T. Men som jeg sagde for to år siden, da min datter begyndte i lilleskolen, så vil jeg ikke lade mit politiske virke stå i vejen for mine egne børns skolegang. Det mener jeg også nu.
Mette Frederiksen kan med dagens nyhed slutte sig til gruppen at politikere, hvis dobbeltmoralske handlinger er kommet frem i denne uge.
I går kunne ekstrabladet.dk afsløre, at tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen havde forsøgt at tørre udgifterne på 154.000 kroner til en rygekabine ved kontoret af på skatteyderne. Efter pres måtte han selv til lommerne og slippe pengene. Det var Venstre der førte an, da det kom frem, at fødevareminister Mette Gjerskov (S) havde indrettet en rygekabine i sit ministerium.
Hun valgte også selv at betale udgiften, men først da hun blev opdaget pulsende i kabinen.
Søren Pind er ligeledes blevet taget i politisk dobbeltmoral i de seneste dage. Den tidligere Venstre-minister hylede i Politiken op over, at udviklingsminister Christian Friis Bach ( R) ikke vil straffe Uganda økonomisk på grund af landets absurde holdning til homoseksuelle.
Pind glemte bare lige, at da han var udviklingsminister i 2010 puttede han yderligere 160 millioner kroner i den pose af støttekroner, som blev sendt til til Tanzania. Et land hvor homoseksualitet straffes med fængsel i 30 år, mene end det dobbelte af den nuværende straf i Uganda.
ekstrabladet.dk vil nøje følge de politikere, der har en holdning til udvortes brug og til vejledning af borgerne, mens de mener helt andre regler gælder for dem selv.