Det skal kunne mærkes på pengepungen, hvis man skifter kontanthjælp ud med et arbejde.
De Radikale skaber nu uro i regeringen, efter nye tal viser, at det i særlige situationer kræver en løn på 29.600 kroner, før det kan svare sig at gå fra kontanthjælp til et job.
De 29.600 kroner er beløbet, hvis en kontanthjælpsmodtager, der er gift med en anden kontanthjælpsmodtager og har to børn, får et job. Det viser beregninger fra beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S).
Læs mere: Nye tal genstarter debat om fattigdom
- 29.000 lyder som et højt tal, siger den radikale arbejdsmarkedsordfører, Nadeem Farooq.
Er det for højt?
- Det vil jeg ikke sige. Det er højt tal, og det skal vi se på. 29.000 kroner er over gennemsnitsindkomsten på en dansker på arbejdsmarkedet, og det er en udfordring. Men jeg vil ikke sige, det er for højt, siger Nadeem Farooq.
Han vil gerne give en større gevinst ved at arbejde, men det skal ikke ske ved at skære i overførselsindkomster.
- Vi skal ikke skære ned på overførselsindkomsterne. Jeg vil hellere være med til at give yderlige incitamenter i skattesystemet.
- Det er vigtig at finde en balancen mellem nogle rimelige sociale ydelser på den ene side, og incitamenter til at arbejde på den anden, siger Nadeem Farooq.
Han understreger, at 97 procent af danskerne har et økonomisk gevinst ved at arbejde.
I følge Berlingske er det omkring 14.500 kontanthjælpsmodtagere, der er i en situation, hvor de skal tjene 29.600 kroner, før det kan betale sig at arbejde.