Annonce:
Annonce:

Eva Smith:Lydfil kan genåbne sag mod spindoktor

Ekstra Bladet afslører tirsdag den meget omtalte lydfil i jægersagen. Det kan blive nøglen til at få genåbnet sagen, siger juraekspert. Men det kan blive svært.

Juraprofessor Eva Smith vurderer, at sagen mod Jacob Winther nu kan genåbnes. Men let bliver det ikke at få sagen op på ny. (Arkivfoto: Polfoto)
Juraprofessor Eva Smith vurderer, at sagen mod Jacob Winther nu kan genåbnes. Men let bliver det ikke at få sagen op på ny. (Arkivfoto: Polfoto)
Annonce:
Følg Politik

Statsadvokaten kan søge om at genåbne sagen mod Søren Gades tidligere spindoktor, Jacob Winther, efter Ekstra Bladets afsløring i sagen.

Det siger juraprofessor Eva Smith til politiken.dk, efter at Ekstra Bladet tirsdag vil offentliggøre en lydfil, som gengiver en samtale mellem TV2-journalisten Rasmus Tantholdt og tidligere DR-journalist Nils Giversen.

Politiet har ellers droppet sagen, da hovedbeviset manglede.

Men nu kan politiet anmode den særlige klageret om at få lov til genoptage sagen mod Søren Gades tidligere spindoktor Jacob Winther, skriver politiken.dk.

- Hvis manden har været sigtet, kan politiet ikke bare genoptage sagen, for han har fået at vide at den er droppet, og så regner han (Winther, red.) med at alt er i orden. Derfor er der strenge regler for genoptagelse - ligesom hvis han var blevet frikendt af en domstol, siger juraprofessor Eva Smith til avisen.

Nye, afgørende beviser skal for den Særlige Klageret, før sagen vil kunne genoptages, siger hun.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Præster, pædofili og børneporno
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: