TV HEROVER: Se muslimer blive bedt om at skride fra valgsted i København
En lille gruppe unge muslimer skræmmer på valgdagen andre muslimer fra at stemme foran Tingbjerg Skole i Brønshøj, hvorefter de er blevet konfronteret af Peter Skaarup fra Dansk Folkeparti. Det skriver politiken.dk.
MERE TV: Ekstrem muslim til folketingsmedlem - jeg giver ikke hånd til kvinder
En af de unge muslimer er Adnan Avdic, der tidligere under valgkampen har vist sig frem på Ekstra Bladets sider, hvor han advokerer for sharia-lovgivningens fortræffeligheder.
- Det er imod Sharia og koranens ord at stemme ved folketingsvalget, siger Avdic til politiken.dk.
Se også: Sharialovgivning hersker i Danmark
- Alle partier i Folketinget bakker op om, at Muhammed-tegningerne skulle trykkes. De går ind for lave straffe til folk, der dyrker sex med deres børn, og de går ind for dyresex. Det kan ingen rettroende muslim støtte, mener Avdic.
Et par unge muslimer bliver overbevist om, at de ikke skal stemme, inden Peter Skaarup ankommer til valgstedet.
- Det er unge galninge. Jeg kan kun have meget svært ved at tro på, at de kunne blive en aktiv del af det danske demokrati, siger Skaarup.