Thorning: Vi må leve videre som normalt

De seneste terrorplaner får ikke Thorning til at ryste på hånden: Vi må lever videre som normalt, siger hun

Helle T. har også noget at sige om terror-forsøget. (Foto: René Schütze)
Helle T. har også noget at sige om terror-forsøget. (Foto: René Schütze)

Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt, opfordrer danskerne til at fortsætte livet som normalt på trods af de seneste terrorplaner.

- Jeg er fyldt med vrede over, at terrorister har forsøgt at angribe Jyllands-Posten. Deres plan var og er et angreb på os alle og vores demokrati. De ansatte på Jyllands-Posten har min absolutte opbakning, siger Helle Thorning-Schmidt.

- Vi skal ikke finde os i, at mørkemænd forsøger at bestemme over vores ytringsfrihed. Og derfor skal min opfordring til alle være, at vi fortsætter vores liv som normalt.

- PET har vist, at vi i Danmark har en effektiv efterretningstjeneste som er i stand til at samarbejde på tværs af grænserne, siger S-formanen og bemærker, at PET fortjener en stor anerkendelse for sin indsats for at forhindre terroristernes ugerninger.

Hun understreger, at den trussel, vi står overfor, er ny og meget alvorlig og derfor skal efterretningstjenesten have de bedst tænkelige arbejdsvilkår.

0 kommentarer
Vis kommentarer

Skærm

Seneste i Nyheder
Mest læste i Nyheder
Hent flere
Hent flere