Du kan her rette dine indstillinger for, om vi må sætte cookies og bruge persondata.
Rapportér annonce
Du har mulighed for at rapportere denne annonce til annonceafdelingen på Ekstra Bladet, hvis du enten finder annoncen upassende eller at annonceringen er ulovlig.
Vær opmærksom på at du er i gang med at anmelde en annonce som værende ulovlig, er du sikker på du vil fortsætte? (En ulovlig annonce overtræder gældende lovgivning, læs mere her)
Tak for din påbegyndte anmeldelse. Vi har flere retningslinjer for annoncering på Ekstra Bladet, som skal overholdes, og hvis vi finder at annoncøren ikke har overholdt disse, vil de blive frataget muligheden for at annoncere på Ekstra Bladet fremadrettet. Det vil hjælpe os meget, hvis du vil skrive en uddybende kommentar nedenfor, så vi kan få lokaliseret annoncen og tjekket op på om vores retningslinjer overholdes.
Tak for din påbegyndte anmeldelse. Vi vil gerne høre din begrundelse for din anmeldelse, så vi kan undersøge annoncen, da vi tager alle indsendte anmeldelser alvorligt. Det vil hjælpe os meget, hvis du vil skrive en uddybende kommentar nedenfor.
Din begrundelse skal som minimum bestå af 30 tegn
Tak for din henvendelse
Din anmeldelse er nu afsluttet. Tak fordi du bidrager til EB.dk.Annoncerne på EB.dk er en essentiel indtægtskilde, som sørger for at Ekstra Bladet hver dag kan udkomme, og holde danskerne oplyste om hvad der foregår rundt omkring i verden.
Fejl
Der skete en fejl med afsendelsen af rapporteringen.
Danskere om politikernes nye pensions-fidus: Voldsomt og urimeligt
Folketingets politikere har sikret sig en pensionsfidus, der er langt mere gunstig end vilkårene for almindelige lønmodtagere. Ekstra Bladet været på gaden og spørge, hvad danskerne synes om det
Annonce:
Følger PolitikFølg Politik
Nok har et flertal på Christiansborg bestående af Venstre, Socialdemokratiet, Liberal Alliance, de konservative og de radikale netop besluttet at hæve politikernes egen pensionsalder, så den flugter med den almindelige folkepensionsalder. Tidligere kunne politikerne allerede modtage den fulde pension, når de ramte efterlønsalderen.
Men som Ekstra Bladet har afdækket indeholder de nye regler en fidus, der giver både ministre og folketingsmedlemmer mulighed for at lade sig førtidspensionere’ op til fem år før folkepensionsalderen. Dette vel at mærke på vilkår, som er langt mere gunstige end dem, der gælder for almindelige danskere.
Annonce:
Vælger politikernes eksempelvis at gå fra tre år før folkepensionsalderen, så bliver deres pensionsudbetaling blot reduceret med seks procent. Tilsvarende vil en dansker med en almindelig arbejdsmarkedspension i gennemsnit få en livsvarig reduktion på cirka 20 procent.
Ekstra Bladet har mødt nogle helt almindelige danskere på gaden og spurgt dem, hvad de synes om politikernes nye pensionsfidus:
Foto: Rasmus Flindt Pedersen
Voldsomt og urimeligt
Celeste Arnold, aktivitetsmedarbejder:
Det lyder ret voldsomt og urimeligt. Jeg arbejder sammen med sosu-medarbejdere hver dag, de arbejder hårdt som alle andre. Der skal ikke være forskel på betingelserne.
Foto: Rasmus Flindt Pedersen
Politikere skal være gode eksempler
Lone Grejsmark, handicaphjælper:
Det er slet ikke i orden, at der er forskel. Politikerne skal være et eksempel og repræsentere den almene dansker, så det er ikke i orden, at de får særlige vilkår.
Foto: Rasmus Flindt Pedersen
Mit job er også hårdt
Anca Andreea Cirdei, social- og sundhedshjælper:
- Politikerne burde betale nøjagtigt det samme for at gå tidligt på pension som alle andre. Det kan godt være, at politikerne synes at det er et hårdt job de har, at deres ansvar er stort. Men mit job er også hårdt og jeg har også stort ansvar.