Dette er en blød nyhed.
Ekstra Bladets politiske kommentator Hans Engell er kendt for sine hårdtslående analyser og kommentarer om politikerne. Her skal det dog handle om noget blødt og personligt.
Hans Engell er nemlig gået på kur under kyndig vejledning af Kira Eggers - tidligere nøgenmodel og nuværende kost- og træningsekspert.
Engell stod frem i Ekstra Bladet for en uge siden, hvor serien 'Engell på skrump' blev skudt i gang på 126 kilo. Siden er det væltet ind med drillerier. Nogle mere direkte end andre.
Følg kuren her: Engell går på skrump med Kira
- Ritt (Bjerregaard, red.) skrev til mig, at hun synes, det var rigtig fornuftigt, at jeg var gået i gang med det. Og så skrev hun også, at det var hårdt tiltrængt. Hun siger tingene ligeud, siger Hans Engell.
Også de mennesker, som Engell møder i sin hverdag, kommenterer slankekuren.
- En taxachauffør spurgte forleden, om jeg havde taget gulerødder med. En anden sagde, at der var langt igen.
- Da jeg sad på News (TV2 News, red.) forleden kom studieværten Karen-Helene Hjorth ind med en pose gulerødder og spurgte, om jeg ikke ville have en, så jeg havde fået mad for i dag.
- Og så kom sminkedamen med et glas vand, og så syntes de, at jeg havde fået rigeligt, fortæller Hans Engell.
Følg kuren her: Engell går på skrump med Kira
Optaget af Kira
Der er også dem, som er mere optaget af Engells kost- og træningsekspert, Kira Eggers.
- Mange af mine mandlige venner er meget misundelige på, at det er Kira, som står for kuren, siger Hans Engell.
Flere af Engells frokostaftaler har spurgt, om mødet skulle flyttes til et fitness-center eller en vegetarcafé.
Flere har foreslået at lave en bog om slankekuren. De hårde ord og små drillerier går dog ikke den politiske kommentator på.
- Det er søde drillerier, og jeg har et indtryk af, at folk synes, det er sejt og inspirerende, siger han.
- Det er lettere at holde, fordi det er åbent for alle i Ekstra Bladet. Når jeg er sammen med andre, så er der ingen som spørger, hvorfor jeg drikker vand, siger Engell.
Engell voldsom udfordret af Kira: Har smidt 5 kg
Ikke sur
Hans Engell 'elsker smør' og tidligere tiders øl, vin og whisky er nu en saga blot. Alligevel er det ikke gået ud over det gode humør og de politiske analyser.
- Er du blevet gnaven?
- Nej, det påvirker ikke mit humør på den måde. Tværtimod. Det gør en i godt humør at mærke på tøjet, at kiloerne er røget. Og så er folk meget søde, og det er som om, de hepper lidt, fortæller Hans Engell.
Hvis du vil følge kiloerne på Hans Engells krop, så må du læse med i Ekstra Bladet og i EKSTRA. Men allerede nu kan vi afsløre, at Hans Engell fra næste uge går over til en slankekasse fra Aarstiderne.
- Det er en kasse, som stort set alle Ekstra Bladets mandlige medarbejdere ville falde døde om af efter meget kort tid, siger han.
Samtidig har Hans Engell fået en ny maskine i sit hjem, som skal hjælpe med at få maven i rette folder.
- Her til morgen har jeg brugt en halv time på maskinen. Hold da ferie, det er noget, som kan tage kræfter, og jeg har lidt mælkesyre i kroppen, siger Engell.
Alt i alt er Hans Engell super motiveret for at smide 20 kilo inden sommeren, og motivationen blev ikke mindre, efter at Hans Engell så sin egen figur i Ekstra Bladet sidste lørdag.
- Der er et billede, hvor min mave vælter ud over bordet, og jeg spurgte min kone, om ikke fotografen havde photoshoppet. Så kiggede Pernille (Konen, red.) på mig og sagde: Jamen, det er jo sådan du ser ud, fortæller Engell.
(ADVARSEL: Billedet er 'stærkt bekymrende' og artiklen fortsætter under)
- Jeg kan sige officielt fra Ekstra Bladets side, at der ikke er photoshoppet med din mave.
- Nej, det ved jeg godt desværre, og det er stærkt bekymrende.
- Det har været lidt af et chok at se sig selv, og det er noget af det frygteligste at se den type billeder af sig selv, siger Hans Engell.
- God vind og citronthe fremover.
Serien 'Engell på Skrump' havde premiere lørdag den 14. januar. Her fik han besøg af Kira, der gennemgik den store danskers spisevaner.
I morgen lørdag skal Engell med Kira til yoga-træning.
Læs med i EKSTRA og få adgang til tusindvis af andre spændende EKSTRA-artikler her - SÆRTILBUD FÅ DEN FØRSTE MÅNED FOR 1 KRONE
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.