Annonce:
Annonce:

Fitness-krig på Borgen: Joachim B. lyder som et polsk nedrivningsfirma

Joachim B. Olsen styrketræner lige over Mette Frederiksens kontor på Christiansborg, og det har givet lidt støj-skærmydsler. Én af dem har vundet Folketingets fitness-krig

Det dundrer, så lamperne gynger, når Joachim B. Olsen løfter jern, lyder anklagen - her 277,5 kilo af slagsen i Borgens fitnessrum. Private optagelser
Annonce:
Følg Politik

Der er udbrudt en strid om støj mellem det arbejdende og det trænende folk på Christiansborg.

Midt i kampens hede sidder formand for Socialdemokratiet, Mette Frederiksen, som har arbejdskontor lige under træningslokalet på 3. sal. Oppositionslederen har flere gange afbrudt Liberal Alliances finansordfører Joachim B. Olsens styrketræning, som er stridens anden hovedperson.

- Jeg har tilsyneladende larmet, fordi Mette Frederiksen har været oppe to gange og beklage sig over, at hendes lamper i loftet gyngede, siger Joachim B. Olsen, der beskriver S-formanden som 'lidt stram i betrækket', da hun flåede døren op.

Larmen skyldes vægttræning, hvor den tidligere kuglestøder kan tage op mod 277,5 kilo i dødløft, som det fremgår af klippet ovenfor, der netop er optaget i Borgens fitnetssrum.

Trekantdrama i Borgens fitnessrum. Det fyger med beskyldninger om larm og anti-sylfider. Polfoto: Rene Schütze, Jens Dresling og Miriam Dalsgaard
Trekantdrama i Borgens fitnessrum. Det fyger med beskyldninger om larm og anti-sylfider. Polfoto: Rene Schütze, Jens Dresling og Miriam Dalsgaard

Annonce:

Skilt: Sidste chance
Når vægtene rammer gulvet, så forplanter lyden sig i Christiansborgs betonkonstruktion, hvilket forstærker larmen. Og Mette Frederiksen står ikke alene med sine frustrationer.

- Vi har reageret på henvendelser om støjgener fra dem, der har gruppeværelser og kontorer nedenunder, siger Mikael Schrage, specialkonsulent i Folketingets Administration.

Derfor er der for nyligt sat en række store skilte op i fitnessrummet med teksten: 'Sidste chance! Smider du med vægtene, bliver de fjernet'.

Det runde skilt hang tidligere på spejle og på gulvet i Christiansborgs træningsrum. Nu er det klistret på en bold. Foto: Stine Tidsvilde.
Det runde skilt hang tidligere på spejle og på gulvet i Christiansborgs træningsrum. Nu er det klistret på en bold. Foto: Stine Tidsvilde.
 

På et andet kæmpe skilt står der: 'Smid aldrig dine vægte på gulvet. Selv små bump forplanter sig til lokalerne på 2. sal'.

- Selv bare det at tabe vægtene fem centimeter over gulvet medfører et dunk, som går tydeligt ned igennem, forklarer specialkonsulenten.

Vægte fjernet
Der er således kun små håndvægte i fitnessrummet i dag, og de store skiver, som Joachim B. Olsen træner med, er fjernet. Samtidig laver håndværkere lige nu et stødabsorberende underlag i træningsrummet.

Annonce:

- Vi er nødt til at sikre os, at dem der sidder nedenunder kan arbejde, så der er ikke umiddelbart udsigt til, at vægtene kommer igen. Arbejde kommer før motion, forklarer Mikael Schrage.

I stedet for tunge vægte er der nu en maskine til vægtløftning, hvilket ikke dur for Joachim B. Olsen. Foto: Stine Tidsvilde.
I stedet for tunge vægte er der nu en maskine til vægtløftning, hvilket ikke dur for Joachim B. Olsen. Foto: Stine Tidsvilde.

Den tidligere kuglestøder brugte motionsrummet meget til bænkpres og dødløft. Derfor er fjernelsen af de store vægte 'træls'. Joachim B. Olsen må nu finde nyt jern at straffe ude i byen.

Samtidig kan han dog godt forstå, at det er træls at arbejde i larm, men, og der er altid et men.

- Jeg prøver selvfølgelig at genere oppositionen på alle måder, jeg kan komme til, så det er da lykkedes, siger Joachim B. Olsen.

Et nederlag for LA
- Det virker til, at oppositionen har haft mest magt i træningsrummet eftersom dine vægte er fjernet?

- Ja, det er noget af et nederlag, som vi i Liberal Alliance har lidt, efter at vi kom i regering. Jeg tror dog ikke, at der kommer et krav om at få vægtene tilbage i fremtidige forhandlinger, fortæller eks-kuglestøderen.

Annonce:

Selvom Mette Frederiksen personligt har brokket sig over Liberal Alliances finansordfører, så skal hun angiveligt også lede efter støj-syndere i hendes eget parti.

- Jeg har flere gange overværet Dan Jørgensen i at lave burpees (En slags englehop, red.) og det gungrer en del skal jeg love for. Han er jo ikke nogen sylfide.

- Jeg tror, at socialdemokraterne skal kigge ind ad - også i den her sammenhæng, siger Joachim B. Olsen.

Dan Jørgensen afviser
Den udlægning vækker undren hos Socialdemokratiets integrationsordfører Dan Jørgensen, som netop understreger, at han blot er 'en sylfide på 90 kilo'.

- Når jeg ved, at min formand og kommende statsminister har kontor lige nedenunder, så træner jeg selvfølgelig meget, meget stille, siger Dan Jørgensen.

Nogen husker måske Ekstra Bladets forside fra 2013, da Dan Jørgensen blev minister. I en yngre udgave havde Dan Jørgensen lavet en kalender med meget hud for sjov.
Nogen husker måske Ekstra Bladets forside fra 2013, da Dan Jørgensen blev minister. I en yngre udgave havde Dan Jørgensen lavet en kalender med meget hud for sjov.

- Vil det sige, at du springer op som en løve, og falder ned som et lam?

Annonce:

- Ja, det kan man godt sige. Jeg er fuldstændig lydløs, som en jægersoldat, der sniger sig gennem skoven. Hvis du vil læse en kompliceret rapport, så skal du gå med mig op og træne, fordi der er helt stille, forklarer Dan Jørgensen.

Modsat forholder det sig, når Joachim B. Olsen, der kan bøje en stegepande med de bare næver, støder til jernet, ifølge socialdemokraten.

- Når Joachim B. Olsen træner, så lyder det ligesom et polsk nedrivningsfirma, der for alvor går i gang. Det er helt klart Joachim, der står for støjen, siger Dan Jørgensen.

Ekstra Bladet har forsøgt at få en kommentar fra Mette Frederiksen.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Det er en alvorlig situation, siger Mette
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

Bagholdet

Annonce:
Annonce: