Den tidligere DF'er Rikke Karlsson går nu hårdt til angreb på Danmarks Radio og Nordisk Film forud for en dokumentar, der sendes i aften:
'Jeg er rystet og skuffet over, at programmet overhovedet finder frem til sendefladen på Danmarks absolut største public service medie. Jeg er rystet over de metoder, som Nordisk Film TV´s journalister og fotografer har benyttet sig af undervejs, og som Danmarks Radio efterfølgende blåstempler ved at sende programmet,' skriver Karlsson i et Facebook-opslag.
Du kan læse hele Karlssons Facebook-opslag herunder
Det er i aften klokken 21, at DR2 sender dokumentaren 'DF og de skjulte bilag'. Ifølge Rikke Karlsson vil hun her komme i skudlinjen:
'I programmet vil Nordisk Film TV, som har lavet programmet og Danmarks Radio, som sender det, fremkomme med en række beskyldninger mod mig og den måde, jeg har forvaltet mine midler på som medlem af Europa Parlamentet,' skriver hun på Facebook.
Aflønnede assistent
På dr.dk er der allerede blevet løftet en del af sløret for, hvilke beskyldninger mod Rikke Karlsson som dokumentaren indeholder.
Ifølge dr.dk sår flere eksperter tvivl om Rikke Karlssons tidligere forklaring om, at hun handlede i god tro, da hun i 2014 lønnede en DF-assistent med 30.000 EU-kroner, der ikke måtte gå til løn.
Faktisk går eksperter så langt, at de mener, der er tale om svindel, skriver DR.
Eksperter: Rikke Karlsson involveret i svindel med EU-penge
Ekstra Bladet har tidligere beskrevet, hvordan folkene bag dokumentaren også har fået sindene i kog hos Rikke Karlssons tidligere DF-kollega Jørn Dohrmann.
Da en kameramand lavede optagelser af Dohrmanns hus til programmet, gik DF'eren amok og tog kameraet.
Den sag undersøges nu af politiet.