Du kan her rette dine indstillinger for, om vi må sætte cookies og bruge persondata, eller du kan give os besked, hvis en annonce er upassende, rummer fejl eller er ulovlig.
eller
Rapportér annonce
Du har mulighed for at rapportere denne annonce til annonceafdelingen på Ekstra Bladet, hvis du enten finder annoncen upassende eller at annonceringen er ulovlig.
Vær opmærksom på at du er i gang med at anmelde en annonce som værende ulovlig, er du sikker på du vil fortsætte? (En ulovlig annonce overtræder gældende lovgivning, læs mere her)
Tak for din påbegyndte anmeldelse. Vi har flere retningslinjer for annoncering på Ekstra Bladet, som skal overholdes, og hvis vi finder at annoncøren ikke har overholdt disse, vil de blive frataget muligheden for at annoncere på Ekstra Bladet fremadrettet. Det vil hjælpe os meget, hvis du vil skrive en uddybende kommentar nedenfor, så vi kan få lokaliseret annoncen og tjekket op på om vores retningslinjer overholdes.
Tak for din påbegyndte anmeldelse. Vi vil gerne høre din begrundelse for din anmeldelse, så vi kan undersøge annoncen, da vi tager alle indsendte anmeldelser alvorligt. Det vil hjælpe os meget, hvis du vil skrive en uddybende kommentar nedenfor.
Din begrundelse skal som minimum bestå af 30 tegn
Tak for din henvendelse
Din anmeldelse er nu afsluttet. Tak fordi du bidrager til EB.dk.Annoncerne på EB.dk er en essentiel indtægtskilde, som sørger for at Ekstra Bladet hver dag kan udkomme, og holde danskerne oplyste om hvad der foregår rundt omkring i verden.
Fejl
Der skete en fejl med afsendelsen af rapporteringen.
Ifølge Ekstra Bladets oplysninger forlader Karsten Lauritzen dansk politik. Han har fået job i Dansk Industri
Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix
Annonce:
Følger PolitikFølg Politik
Det er slut for Karsten Lauritzen i dansk politik i denne omgang.
Det erfarer Ekstra Bladet, og Karsten Lauritzen har senere selv bekræftet sit farvel på Facebook.
Venstre-profilen har fået job hos Dansk Industri og skifter dermed livet på Christiansborg ud med en toppost i erhvervslivet.
1. februar begynder tidligere skatteminister og nuværende gruppeformand for Venstres folketingsgruppe, Karsten Lauritzen, som direktør for DI Transport
'Jeg har valgt at stoppe i politik. Dansk politik og Christiansborg har været mit liv i snart 15 år, og jeg har altid lovet mig selv, at jeg på et tidspunkt skulle prøve noget andet,' skriver Lauritzen på Facebook.
'Det tidspunkt er nu. Fra 1. februar skal jeg nemlig være direktør i DI Transport.'
Venstre og formand Jakob Ellemann-Jensen må dermed vinke farvel til de 18.335 personlige stemmer, som Venstres nordjyde fik ved valget i 2019.
Annonce:
Ellemann-Jensens mareridtsdag startede med en positiv coronatest på den dag, hvor han skulle have mødt dronningen.
Efterfølgende blev partifællen Claus Hjort sigtet for at have røbet statshemmeligheder, og nu mister han en af sine profiler på Borgen.
Stjerneflugt fra Ellemann
Otte af de største stemmeslugere fra 2019-valget - samt Claus Hjort og Bertel Haarder - er fortid i Venstre ved næste valg.
Herunder de frafaldnes personlige stemmetal og placering på Venstres interne topscorerliste.
1. Lars Løkke Rasmussen (partileder for Moderaterne): 40.745 personlige stemmer
2. Inger Støjberg (pt. helt ude af politik): 28.420 personlige stemmer
3. Tommy Ahlers: (forlader politik) 26.420 personlige stemmer
Dermed er 169.882 personlige stemmer forsvundet fra Venstre.
Lars Løkke
Lars Løkke forlod partiet 1. januar 2021 efter et længere tilløb. Han har siden startet partiet Moderaterne, som vil stille op til næste valg.
Løkke var formand for Venstre i årene 2009-19. Statsministerposten har han indtaget i to omgange.
Inger Støjberg
Efter fyringen som næstformand smed hun nøglerne til partikontoret 4. februar. Hun kunne ikke leve med, at hende parti støttede en rigsret imod hende.
– Jeg må erkende, at jeg ikke har fået et ben til jorden i det Venstre, som Jakob Ellemann-Jensen og den nuværende Venstre-ledelse på Christiansborg står for, sagde hun til Skive Folkeblad. I december blev hun stemt uværdig til Folketinget.
Karsten Lauritzen
Venstres gruppeformand stoppede fra 31. januar 2022, fordi han skal være far og har fået job i DI Transport. Den tidligere skatteminister tror dog på Jakob Ellemann og Venstres fremtid.
'Derfor er jeg klar til at give stafetten videre her i rimelig tid inden et folketingsvalg, så min kreds har mulighed for at finde en ny kandidat' skriver han på Facebook.
Ellen Trane Nørby
Da Venstre på Christiansborg i 2019 skulle vælge en ny næstformand, var hun kandidat. Men tabte Inger Støjberg, som siden har meldt sig ud af partiet.
Til Avisen Danmark siger hun, at hun er tryg ved Jakob Ellemann som formand.
I første omgang vil Ellen Trane Nørby finde et job - og så vil hun være borgmester i Sønderborg. Her sidder hun i byrådet efter borgmesterdrømmen bristede i november 2021.
Kristian Jensen
Den tidligere udenrigsminister smuttede i begyndelsen af marts 2021 til en stilling som særlig udsending hos FN. Han skal sikre Danmark en plads i FN's Sikkerhedsråd.
Som tidligere næstformand i Venstre var Kristian Jensen gennem adskillige år en central figur i det borgerlige parti.
Marcus Knuth
Den tidligere soldat var den første til at gøre sin exit i november 2019 kort efter Ellemanns indtog på formandsposten. Han er i dag en velintegreret del af den konservative folketingsgruppe.
Britt Bager
Som politisk ordfører i regeringsårene blev hun et kendt ansigt i de danske stuer. Men siden valget i 2019 var hun ude i kulden, så hendes beslutning bør ikke overraske Ellemann og ledelsen.
Tommy Ahlers
Blev anset som fremtidens mand, men efter få år i toppolitik kastede Tommy Ahlers håndklædet i ringen 3. august 2021.
Claus Hjort Frederiksen
Den tidligere forsvars- og finansminister stopper i politik fra næste valg, fordi han selv er kommet op i alderen, og hans kone er blevet syg.
'Min kone, Christina, er alvorligt syg og det vil kræve mere og mere af mig i de kommende år. Og så fylder jeg jo 75 år næste gang', skriver han på Facebook.
Bertel Haarder
Efter mere end 45 år i Folketinget og Europa-Parlamentet meddelte Bertel Haarder - Danmarks længst siddende minister - i februar 2021, at han ikke genopstiller ved næste folketingsvalg.
- Jeg har aftjent min værnepligt, lød det fra den 77-årige politiske veteran.
Skal være far 38-årige Lauritzen røber samtidig i sit farvel-skrift, at han skal far til foråret.
- Men mit farvel til politik handler ikke kun om en spændende jobmulighed med mange udfordringer og ny læring. Det handler også om, hvor jeg er i mit liv. Jeg skal være far til foråret. Det bliver fantastisk, men for mig bliver det også en stor omvæltning.
Aalborg-politiker gør comeback Det bliver Maja Torp fra Aalborg, der overtager Karsten Lauritzens mandat. Den 48-årige Venstre-kvinde er til daglig medlem af byrådet i Aalborg og er samtidig leder af misbrugsområdet i Aalborg Kommune.
Artiklen fortsætter under billedet...
Maja Torp. Pressefoto
Annonce:
Hun har tidligere snuset til folketingsarbejdet, da hun sidste år var midlertidig stedfortræder for Marie Bjerre (V).
- Jeg kender allerede lidt til det. Men jeg har ikke noget at tænke så meget på mit politiske program endnu. Jeg fik først beskeden for 45 minutter siden, siger Maja Torp, da Ekstra Bladet ringer.
- Men jeg kan se heroppe fra min plads i byrådet, at der er problemer med at skaffe arbejdskraft. Det er et område, hvor der nogle udfordringer at løse.