Der kommer nyt liv i din fjernbetjening.
Danmark skal nemlig have en ny dansk tv-kanal. Med tyk streg under dansk.
Det har regeringen i selskab med Dansk Folkeparti besluttet i den medieaftale, som landende i nat i Kulturministeriet.
Tv-kanalen skal sætte fokus på dansk historie og kultur, forklarer Venstres medieordfører, Mads Fuglede.
- Det lyder som om, at kanalen bliver sådan lidt DR K-agtig.
- Ja, det vil være en fair sammenligning. Det kunne godt gå i den retning, selvom DR K ikke har ret meget danskproduceret indhold.
- Den fornemmelse man vil have, når man ser kanalen, vil nok være lidt DR K-agtig. Dansk historie, danske museer og dansk musik, siger Mads Fuglede.
Bombe for danske tv-seere: Nu kan sport koste dig flere penge
Ballade i Venstre: Jeg går solo, men jeg er ikke bange
Ingen spas
Der er ikke sat en første sendedag for den nye tv-kanal. I det kommende år vil mediehuse og tv-producenter få muligheden for at give deres bud på, hvordan tv-kanalen nøjagtigt skal strikkes sammen.
Men tøjlerne er altså stramme. Politikerne vil nemlig ikke have for meget tant og fjas i sendefladen.
- Så ingen nyheder, sport og underholdning?
- Det er skal den ikke løfte, nej, påpeger Mads Fuglede.
- Vil der skulle være noget til de unge - eller er det kun til det ældre publikum?
- Jeg vil være rigtig glad, hvis man kan formidle kulturhistorie til unge mennesker. Det vil være naturligt for sådan en kanal at gøre.
Ny medieaftale: Slut med at betale licens
Socialdemokratiet vil trække dele af medieaftalen tilbage
Kloge-Åge
- Hvorfor er der overhovedet brug for sådan en kanal? Det er jo ikke fordi, danskerne sidder bænket i titusindvis hver aften på DR K?
- Der er brug for en kanal, der har som hovedfokus at løfte vores kulturarv. Det er jeg også sikker på, der vil være seere til.
- Hvorfor skal vi have mere kloge-Åge tv?
- Vi er et lille kulturområde. Et lille sprogområde. Det skal vi værne om ved at skabe nogle medier, der uden for DR kan væren om det. Det skal ikke kun være kloge-Åge. Det skal være formidling til alle, som alle kan se til alle aldersgrupper, siger Mads Fuglede.
Politikerne har afsat 50 mio. kroner årligt til den nye tv-kanal, som også får lov at tjene reklamepenge.
Danmarks Radio er i medieaftalen blevet pålagt at nedlægge to af deres seks nuværende tv-kanaler.