Verden er i konstant forandring. Og nu kan statsministerens look tages med i ligningen.
Han har nemlig i sommerugerne tillagt sig et modrigtigt fuldskæg, som gør ham trendy helt ind i de hippeste cirkler i Aarhus og København.
Lars Løkke Rasmussen fremviste sin nye skægpragt, da han søndag eftermiddag lykønskede vinderen er cykelløbet Post Danmark Rundt på Frederikseberg Allé.
Hvis du vil have et nærmere kig på hans nye, så brug forstørrelsesglasset herunder.
Hvordan den nye skæg vil påvirke Lars Løkkes tiltrækningskraft blandt vælgerne vil tiden vise, men statsministeren kan da ikke undslå sig at give mindelser om den folkekære skuespiller Jens Okking (1939 - 2018), der netop havde sine velmagtsdage i 1970'erne og 80'erne, da fuldskæget ligesom i dag var fancy.
Hvorvidt skægget på statsministerens kinder og hagefip står hele vejen til valgdagen må tiden vise.
Uanset hvad begynder den politiske sæson inden længe for Lars Løkke og de øvrige landspolitikere med de traditionsrige sommergruppemøder med udmeldinger og krav fra høj som lav i Folketinget.
For Venstres vedkommende falder sommergruppemødet 16. til 18. august. Det afholdes i Aarhus. Fredag den 17. august er der pressemøde, oplyser partiets presseenhed.
Det skal afholdes valg, inden danskerne igen går på sommerferie.