Op til weekenden udviklede situationen i Afghanistan sig mere og mere katastrofalt.
Taliban havde indtaget en række af landets største byer og rykkede med hastige skridt mod hovedstaden, Kabul.
I det lys blev den danske ambassade i den afghanske hovedstad lukket midlertidigt, og samtlige ansatte - herunder lokale - blev i al hast evakueret.
Trods den yderst alvorlige situation var der brede smil og 'festlig stemning' at spore hos både den danske statsminister og forsvarsminister.
Fredag aften - få timer efter ambassaden i Kabul var blevet evakueret - tonede Mette Frederiksen og Trine Bramsen nærmest synkront frem med koncertbilleder på deres respektive Facebook-profiler.
'Skøn aften her i Odense. Med god musik. Og festlig stemning. Patina og Folkeklubben spiller for. Det er virkelig dejligt igen at være samlet til koncert. Det har vi manglet. Og jeg har savnet det. Vi har så utrolig mange dygtige danske kunstnere herhjemme. Håber, I alle får mulighed for at nyde dem her henover sensommeren,' lød det glade Facebook-budskab fra Mette Frederiksen.
'Folkeklubben og Patina i den fynske landsby. Endelig kan vi gå til koncert igen,' kunne Trine Bramsen meddele sine Facebook-følgere.
Kvalmende og sygt
Det var imidlertid ikke alle Mette Frederiksens og Trine Bramsens Facebook-følgere, som var begejstrede for timingen i de glade koncert-billeder:
'Der er en kæmpekrise i et land, hvor danske soldater har mistet deres liv og førlighed, afghanske ansatte er truet på livet, men fru statsministeren og forsvarsministeren tager til folkemusikkoncert! Kvalmende, sygt!!!,' tordnede eksempelvis en følger i en kommentar under Mette Frederiksens billede.
'Koncert og hygge om fredagen. Ansvarsfralæggelse og blodige hænder om lørdagen. Det er sgu så hyggeligt at være dansker,' lød det i en kommentar til Bramsens koncert-opslag.
Bramsen til tasterne
Det fik forsvarsministeren til at gå til tasterne:
'(...) du kan tro, at fokus absolut har været og er på at få hjælp til Afghanistan. Vi er netop i stand til at hjælpe, fordi vi traf beslutning om militære fly som backup til de civile fly allerede først på weekenden. Fredag aften var vurderingen fra centrale allierede, at Kabul ville være sikker som minimum til 31.8. Lørdag var vurderingen ugen ud. Søndag før middag mindst tre dage. Først søndag eftermiddag stoppede den civile flytrafik.'
Ekstra Bladet forsøger desuden at få en kommentar fra statsminister Mette Frederiksen.