Midtvejsvalget i USA er i fuld gang, og tirsdag skal de amerikanske vælgere til stemmeurnerne for at finde de 435 repræsentanter til Repræsentanternes Hus og 35 senatorer til Senatet.
Republikanerne håber naturligvis at vinde valget, og derfor har de sendt de tunge skyts i aktion. Heriblandt præsident Donald Trump.
Mandag aften var han på talerstolen i Cape Girardeau i delstaten Missouri, og det udviklede sig hurtigt dramatisk.
Midt under sin tale måtte Donald Trump stoppe, da han opdagede, at en kvinde var faldet sammen blandt publikum.
- Er der en læge til stede? Vær sød at tage jer god tid. Vi har masser af tid, ikke?, sagde Donald Trump, mens han pegede ned på den kollapsede kvinde.
Artiklen fortsætter under billedet
Skæbnedag for Trump: Sådan ender han for en rigsret
Efterfølgende holdt Donald Trump og resten af tilhørerne vejret, mens redningsfolkene arbejdede på stedet. På et tidspunkt valgte publikum sågar at bryde ud i sangen 'Amazing Grace', mens Donald Trump opfordrede folk til at bede for kvinden.
Efter fem minutters tavshed blev kvinden kørt ud af hallen, så Donald Trump kunne fortsætte sin tale.
- Det var virkelig et stort øjeblik. Jeg vil gerne takke alle for, hvordan de opførte sig. Forhåbentlig er hun okay. Det var meget smukt. Til sidst var det meget smukt, sagde Donald Trump og henviste til sangen.
Kvindens tilstand er fortsat ukendt.
Handler om mig
Trump, der mandag holdt valgmøder i tre delstater, fortalte blandt andet, at midtvejsvalget på mange måder skal ses som en afstemning om ham som præsident.
- På en måde handler valget om mig. I er nødt til at gå ud og stemme, siger Trump ved et tætpakket valgmøde i Ohio.
Han siger, at valget mellem Demokraterne og Republikanerne er soleklart.
- En stemme på Republikanerne er en stemme for at fortsætte vores enestående velstand, siger Trump, mens han tegner et dystert billede af alternativet.
- En stemme på Demokraterne vil udløse et socialistisk mareridt for vort land.