Annonce:
Annonce:

Ekspert: Civil ulydighed at ignorere EU-krav om fri grænse

Vi har grænsekontrol, så længe det er nødvendigt, lyder Støjbergs svar til EU-Kommissionens krav om udfasning.

Annonce:
Følg Politik

EU-Kommissionen vil have Danmark og fire andre medlemslande til at udfase grænsekontrollen i løbet af et halvt år.

Men Danmark vil fastholde grænsekontrollen så længe, det er nødvendigt, lyder svaret fra udlændingeminister Inger Støjberg (V).

Så er spørgsmålet, hvad kommissionen kan stille op, hvis Danmark ikke makker ret?

De "formelle reaktionsmuligheder" er begrænsede, betoner Henning Bang Fuglsang Madsen Sørensen, der er ekspert i EU-ret og adjunkt ved Syddansk Universitet.

- Men samtidig er EU jo et mangehovedet uhyre, som godt kunne finde på andre ubehageligheder for Danmark.

- Så mon ikke kommissionen finder en måde at få tydeliggjort for Danmark, at det ikke er tilfredsstillende, at reglerne bliver tilsidesat.

Danmark fik sammen med en række andre lande ekstraordinært lov til at genindføre den midlertidige grænsekontrol, fordi kommissionen fandt, at Schengens ydre grænser var brudt sammen.

Det skete, da tilstrømningen af flygtninge og migranter var på sit højeste.

I dag er situationen dog så meget under kontrol, at grænserne igen kan åbnes, mener EU-Kommissionen.

Den analyse deler Inger Støjberg ikke, og derfor har regeringen heller ingen planer om at udfase grænsekontrollen.

- Når vi indgår i en juridisk ramme, der sætter regler for, hvornår man må indføre grænsekontrol, så er det civil ulydighed, hvis vi vælger at sige, at de regler ignorerer vi – vi kører, som det passer os.

- Og civil ulydighed plejer vi jo normalt ikke at være så begejstrede for i alle andre sammenhænge, siger Henning Bang Fuglsang Madsen Sørensen.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*

Troede det var en hund

Troede det var en hund

Troede det var en hund

Troede det var en hund

Troede det var en hund

Annonce:
Inflation er den største ødelægger af almindelige menneskers økonomi
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: