Annonce:
Annonce:

Guterres er tæt på at blive FN's næste generalsekretær

Sikkerhedsrådet holder torsdag en formel afstemning om António Guterres som afløser for Ban Ki-moon

Sådan ser Antónie Guterres ud. Foto: AP
Sådan ser Antónie Guterres ud. Foto: AP
Annonce:
Følg Politik

António Guterres er "klar favorit" efter sjette afstemning i FN's Sikkerhedsråd om, hvem der skal efterfølge Ban Ki-moon som FN's næste generalsekretær.

Det siger Ruslands FN-ambassadør, Vitalij Tjurkin, ifølge AFP og Tass.

Han tilføjer, at Sikkerhedsrådet holder en formel afstemning om Guterres torsdag klokken 10 lokal tid (klokken 16 dansk tid).

- I dag har vi efter vores sjette afstemning en klar favorit, og hans navn er António Guterres, siger Tjurkin ifølge nyhedsbureauet Reuters.

- Vi ønsker hr. Guterres det bedste, når han påtager sig pligterne som generalsekretær for FN de kommende fem år, siger den russiske FN-ambassadør til journalister, mens hans 14 kolleger i rådet står bag ham.

Annonce:

Tjurkin siger også, at det er usandsynligt, at nogen vil nedlægge veto mod beslutningen om at pege på den 67-årige Guterres som FN's næste generalsekretær.

Ved den hemmelige afstemning i Sikkerhedsrådet onsdag var der ingen stemmer imod den tidligere portugisiske premierminister, siger diplomater til Reuters.

Hvis blot et enkelt af FN's vetolande, Storbritannien, Kina, Frankrig, Rusland og USA, havde stemt imod portugiseren, var hans chancer faldet til jorden.

Ved afstemningen stod det dog klart, at ingen af landene har tænkt sig at blokere Guterres som Ban Ki-moons arvtager.

António Guterres har længe været anset som favorit til at blive FN's næste generalsekretær.

Han har tidligere stået i spidsen for FN's Flygtningehøjkommissariat, UNHCR. Han sad på posten som FN-kommissær i ti år fra 2005 til 2015.

Næste skridt i den formelle proces, før Guterres kan kalde sig generalsekretær, bliver taget torsdag bag lukkede døre.

Her skal Sikkerhedsrådet vedtage en resolution, hvorefter Guterres formelt kan blive præsenteret for FN's Generalforsamling som rådets foretrukne kandidat.

Derpå skal samtlige FN's 193 medlemslande stemme om spørgsmålet.

FAKTA: Her er kandidaterne til FN's topjob

Feltet af kandidater til posten som FN's næste generalsekretær er nu reduceret til ti.

Seks mænd:

* Srgjan Kerim: Makedoniens tidligere udenrigsminister, der også har været FN-ambassadør.

* Igor Luksic: Montenegros tidligere udenrigsminister, premierminister og finansminister.

* Danilo Turk: Tidligere præsident i Slovenien, FN-ambassadør og vicegeneralsekretær i FN.

* António Guterres: Tidligere portugisisk premierminister og tidligere chef for FN's Flygtningehøjkommissariat, UNHCR.

* Vuk Jeremic: Tidligere udenrigsminister i Serbien og formand for FN's Generalforsamling.

* Miroslav Lajcak: Tidligere udenrigsminister og vicepremierminister i Slovakiet.

Fire kvinder:

* Irina Bokova: Generaldirektør for FN's Unesco-program. Tidligere bulgarsk udenrigsminister.

* Natalia Gherman: Moldovas tidligere udenrigsminister.

* Helen Clark: Tidligere premierminister i New Zealand og leder af FN's udviklingsfond, UNDP.

* Susana Malcorra: Udenrigsminister i Argentina.

Kilder: FN og BBC

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*

Troede det var en hund

Troede det var en hund

Troede det var en hund

Troede det var en hund

Troede det var en hund

AFSLØRINGAFSLØRING
Annonce:
Inflation er den største ødelægger af almindelige menneskers økonomi
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: