I september lancerede Danmark i New York sit kandidatur til FN's Sikkerhedsråd for perioden 2025-2026, hvor kronprinsesse Mary blandt andet var hevet ind for at holde tale til en reception i forbindelse med åbningen af FN's Generelforsamling.
Og det har tilsyneladende også været vigtigt, at Danmarks kampagne har det helt rigtige logo.
I hvert fald viser en aktindsigt, Ekstra Bladet har fået, at det har kostet Udenrigsministeriet 163.125 kroner af skatteydernes penge at få udarbejdet kampagnens logo, der forestiller en svane.
Artiklen fortsætter under billedet ...
Der ligger dog flere detaljer i logoet med det klassiske danske symbol end som så.
'Vingerne på svanen er inspireret af bladene på en olivengren – det klassiske symbol på fred, som også omkranser FN’s logo. Kampagnens farvepalet er inspireret af den såkaldte 'Finn Juhl-sal' i FN’s hovedkvarter, som blev doneret af Danmark til FN i 1952 og designet af arkitekten Finn Juhl,' oplyser Udenrigsministeriet.
På kampagnens hjemmeside fremgår det, at der siden 2020 i alt er brugt 675.201 kroner på kampagnen indtil videre. Logoet udgør altså mellem en fjerdedel og en femtedel af det samlede beløb.
Ikke pengene værd
Dansk Folkepartis udenrigsordfører, Anders Vistisen, synes ikke, at et logo til 163.125 kroner er pengene værd. Han synes i stedet, man skal fokusere på, hvad man vil gøre for at få Danmark valgt.
- Det lyder jo helt fjollet, når man tænker på, at man kandiderer til en post i en international organisation, siger han og fortsætter:
- Det er jo ikke en kampagne, man kører over for befolkningen, det er jo en regeringsbeslutning, som afhænger af, hvem man stemmer på.
- Jeg tænker, at med det antal kommunikationsfolk, journalister og grafikere, der er ansat i det offentlige, så kunne man nok godt have fået lavet noget internt, der kunne bruges til brevpapiret. Udenrigsministeriet har jo i forvejen et logo, man kunne have klistret på det.
Artiklen fortsætter under billedet ...
'Gængs praksis'
Som svar på kritikken fra Anders Vistisen oplyser Udenrigsministeriet i et skriftligt svar, at Danmark ’får mulighed for at søge indflydelse på håndteringen af konflikter og kriser globalt’ ved at få et sæde i sikkerhedsrådet.
'For at optimere Danmarks chancer for indvalg fører regeringen en seriøs og synlig international kampagne, der først og fremmest er målrettet FN's medlemslande. Som led heri er der med hjælp fra et kommunikationsbureau udviklet et logo og visuel identitet for kampagnen.’
’Det er gængs praksis blandt FN’s medlemslande at udvikle særlige kampagnelogoer for at skabe international opmærksomhed om højtprioriterede kandidaturer,' skriver de.